close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • EGIPT

 • Egipt

  •  

    Informacje o kraju


    

   1.1. Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, języki urzędowe.

    

   Egipt (oficjalna nazwa Arabska Republika Egiptu) położony jest w północno-wschodniej części Afryki (strefa czasowa: GMT+2) na powierzchni 1 mln km2, z czego 5% terytorium jest zamieszkałe i nadaje się pod uprawy. Poza deltą i doliną Nilu przeważają tereny pustynne. Najwyżej położony punkt to góra Św. Katarzyny - 2 629 m n.p.m., natomiast najniżej zlokalizowana jest depresja Qattara 133 m p.p.m.. Całkowita linia wybrzeża Egiptu to 2 450 km, z czego wybrzeże morza Śródziemnego rozciąga się pomiędzy Libią, a Strefą Gazy, a Morze Czerwone pomiędzy Sudanem, a Kanałem Sueskim.

   Stolicą Egiptu jest Kair, w którym mieszka szacunkowo 18-20 mln mieszkańców. Ważniejsze miasta to: Aleksandria (6 mln mieszkańców), Aswan, Asyut, Port Said, Suez, Ismailia.

   Egipt podzielony jest na następujące obszary geograficzne: Górny (Upper) Egypt (południowa część kraju), Central Egypt, North Upper Egypt, Greater Cairo, The Central Zone, The Delta, Alexandria and Matrouh. Administracyjnie dzieli się na 29 gubernatorstw: Ad Daqahliyah, Al Bahr al Ahmar (Red Sea), Al Buhayrah (El Beheira), Al Fayyum (El Faiyum), Al Gharbiyah, Al Iskandariyah (Alexandria), Al Isma'iliyah (Ismailia), Al Jizah (Giza), Al Minufiyah (El Monofia), Al Minya, Al Qahirah (Cairo), Al Qalyubiyah, Al Uqsur, Al Wadi al Jadid (New Valley), As Suways (Suez), Ash Sharqiyah, Aswan, Asyut, Bani Suwayf (Beni Suef), Bur Sa'id (Port Said), Dumyat (Damietta), Helwan, Janub Sina' (South Sinai), Kafr ash Shaykh, Matruh (Western Desert), Qina (Qena), Shamal Sina' (North Sinai), Sittah Uktubar, Suhaj (Sohag).

   Populacja Egiptu to około 91,5 mln mieszkańców (WHO 2015). Przyrost naturalny wynosi ponad 2% rocznie. Największe grupy etniczne zamieszkujące kraj: Egipcjanie, Beduini (Arabowie), Nubijczycy.

   Arabski jest językiem oficjalnym. Kolokwialny arabski używany w Kairze jest bogaty w słownictwo o korzeniach koptyjskich, europejskich i tureckich. Język pisany znacząco różni się od mówionego. Współczesny standard arabskiego, oparty na gramatyce i słownictwie Koranu używany jest w radiu, telewizji, prasie i formalnych przemówieniach. Języki angielski i francuski są powszechnie używane w biznesie.

    

   1.2. Warunki klimatyczne.

    

   W przeważającej części kraju klimat pustynny, suchy. Gorące, suche lata, umiarkowane zimy. W Kairze (116 m n.p.m.) najgorętszy miesiąc to czerwiec (21-36 st. C, minimalna i maksymalna średnia dobowa temperatura), natomiast najchłodniejszy jest styczeń (8-18 st. C). Opady deszczu występują w grudniu średnio w wielkości 5 mm/m2.

    

   1.3. Główne bogactwa naturalne.

    

   Gaz ziemny i ropa naftowa są najważniejszymi surowcami naturalnymi jakimi dysponuje Egipt. W dalszej kolejności wymienia się również złoża fosforanów, manganu, wapienia, gipsu, ołowiu i cynku.

    

   1.4. System walutowy, kurs i wymiana.

    

   Funt egipski wymienialny jest bez ograniczeń w bankach oraz kantorach na wszystkie główne waluty świata.

   Waluta - funt egipski (Egyptian Pound – EGP, £E).

   1 EGP = 100 piastrów

   Kursy walut:

   · 17,95 EGP/USD

   · 19,37 EGP/EUR

   (Egipski Bank Centralny, www.cbe.org.eg, 8 grudzień  2016)

    

   1.5. Religia.

    

   Znakomita większość Egipcjan to muzułmanie - 90% ludności. Koptowie stanowią około 9% ludności. Chrześcijanie innych obrządków to około 1% mieszkańców Egiptu.

    

   1.6. Infrastruktura transportowa (przejścia graniczne, lotniska, porty).

    

   Egipt dysponuje 73 portami lotniczymi z asfaltowymi pasami startowymi oraz 13 bez asfaltowej nawierzchni. Najważniejsze lotniska to: Kair, Aleksandria, Luxor, Aswan, Assuit, Port Said, Hurghada, Sharm El-Sheik, Taba, Marsa Alam, Al Alamain, St. Catherine. W kraju znajduje się 6 heliportów.

   Drogi w Egipcie (65 050 km, z czego 47 500 km to drogi asfaltowe, pozostałe to drogi utwardzone i polne) należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w świecie ze względu na ich stan techniczny jak również kulturę jazdy, a właściwie chaos komunikacyjny i nieprzestrzeganie podstawowych zasad ruchu drogowego. Długość linii kolejowych to 5 500 km.

   Komunikacja wodna opiera się na 3 500 km Nilu, kanałów w delcie Nilu i jeziorze Nasera oraz 193,5 km Kanału Sueskiego poszerzonego i pogłębionego na odcinku 72 km w 2015 r.. W Egipcie znajduje się 66 portów morskich; główne z nich to: Aleksandria, Ayn Sukhnah, Suez, Damietta, , Alexandria, Damietta, El Dekheila, Sidi Kurayr.

    

   1.7. Obowiązek wizowy.

    

   Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 25 USD. Na lotniskach wydawane są obecnie tylko wizy turystyczne, wyłącznie posiadaczom paszportów zwykłych (turyści indywidualni, uczestnicy zorganizowanych wyjazdów turystycznych i in.) Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy. Dopiero po wjeździe do Egiptu z wizą turystyczną można występować o wizę uprawniająca do pracy lub nauki. Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy dłużej niż wiza.

    

   1.8. Wykaz świąt państwowych.

    

   Piątek i sobota to dni weekendowe. Sklepy oraz punkty usługowe z wyjątkiem wszystkich banków otwarte są w weekendy (poza piątkami w godzinach południowych).

   Godziny urzędowania to: sektor prywatny 8:00 – 18:00

   sektor państwowy 8:00 – 16:00

   Boże Narodzenie Koptyjskie - 7 stycznia

   Dzień Policji - 25 styczeń / Rocznica rewolucji z 2011 r.

   Koptyjska Wielkanoc – 16 kwietnia

   Koptyjski Poniedziałek Wielkanocny (Sham El Nessim) - 17 kwietnia

   Dzień Wyzwolenia Synaju - 25 kwietnia

   Święto Pracy - 1 maja

   Eid al-Fitr* (po Ramadanie) – 26, 27, 28 czerwca

   Dzień Rewolucji z 2013 r. - 30 czerwca

   Święto Narodowe - 23 lipca (rewolucja 1952 r.)

   Święto Egipskich Sił Zbrojnych - 6 październik

   Święto Ofiar (Eid al-Adha)* - 2, 3, 4 września

   Islamski Nowy Rok* - 21 września

   Urodziny Proroka (Moulid El Nabawi)* - 1 grudnia

    

   * - dokładne dni świąt islamskich wskazywane są w oparciu o fazy księżyca i mogą ulec zmianie w stosunku do w/w – powyższe daty obowiązują w 2017 r.

    

    

    

    

    

    

   System administracyjny


    

   Po wydarzeniach społecznych zapoczątkowanych 30 czerwca 2013 r. Egipt znajduje się w fazie transformacji ustrojowej.  Bractwo Muzułamńskie, które de facto do 30.6.2013 rządziło krajem, zostało zdelegalizowane i uznane za organizację terrorystyczną. W wyborach prezydenckich, które odbyły się 26-28 maja 2014 r. zwyciężył generał Abdel Fattah Sissi. W okresie od 17 października do 2 grudnia  2015 r. odbyły się wybory parlamentarne.  W jednoizbowym obecnie parlamencie zasiada 596 posłów.

    

   2.1. Ustrój polityczny.

    

   W związku z przemianami politycznymi i odsunięciem od władzy prezydenta M. Mursiego w dniu 3 lipca 2013 r., władzę w Egipcie przejął prezydent (Adli Mansur) oraz rząd tymczasowy. Referendum konstytucyjne odbyło się 14-15 stycznia 2014 r. Za nową konstytucją opowiedziało się 98,1% głosujących (frekwencja wyniosła 38,6%). W myśl konstytucji, Egipt jest republiką parlamentarną, z zachowanym trójpodziałem władzy.

    

   2.2. Władza ustawodawcza.

    

   Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu wyłonionego w wyborach 2015 r. odbyło się 10 stycznia 2016 r. W związku z zawieszeniem obydwu izb parlamentu w 2012 r., kompetencje ustawodawcze należały do Prezydenta Egiptu, który rządził przy pomocy dekretów.

    

   2.3. Władza wykonawcza.

    

   Prezydent Sissi mianował 12.09.2015 r. na stanowisko premiera dotychczasowego ministra ds. ropy, inż. Sharifa Ismaila, po tym jak premier Ibrahim Mehleb podał swój gabinet do dymisji. Gabinet tworzy 32 ministrów (www.egypt.gov.eg). W 2016 r. doszło do kilku niewielkich przetasowań w składzie gabinetu.

    

   2.4. Struktura administracji gospodarczej.

    

   Podstawowymi podmiotami administracji gospodarczej w Egipcie są ministerstwa oraz agendy rządowe ds. gospodarczych. Funkcjonują również izby handlowe oraz izby przemysłowe, w których uczestnictwo jest nieobligatoryjne (najbardziej prężne to: Alexandria Business Association www.aba.org.eg , Egyptian Exporters Association www.expolink.org  Egyptian Businessmen Association www.eba.org.eg , American Chamber of Commerce www.amcham.org.eg , German-Arab Chamber of Commerce www.gerarcham.com , British Egyptian Business Association www.beba.com , Italian-Arab Chamber of Commerce www.cci-egypt.org , Egyptian Business Development Association www.ebda-egypt.org.  Podmioty zrzeszające podstawowe jednostki samorządowej administracji gospodarczej to Federation of Egyptian Industries www.fei.org.eg i Federation of Egyptian Chambers of Commerce www.fedcoc.org.eg . W Egipcie funkcjonuje egipsko-polskie stowarzyszenie biznesu pod nazwą: Egyptian-Polish Businessmen Association http://www.epba-egy.com .

    

    

   Gospodarka


    

    

   Egipt, posiadając ponad 91,5 miliona mieszkańców, jest  najludniejszym krajem arabskim.  Głównymi filarami gospodarki i zarazem źródłem dochodów wolnodewizowych kraju są: eksport ropy naftowej, opłaty za korzystanie z Kanału Sueskiego, turystyka oraz przekazy od egipskiej emigracji zarobkowej. Nadal istotną dziedziną gospodarki pozostaje rolnictwo, w którym oficjalnie pracuje ok. 17% zawodowo czynnej ludności. Egipt osiąga samowystarczalność w produkcji wielu artykułów rolnych oraz sezonowo dysponuje nadwyżkami eksportowymi. Jednocześnie jednak jest importerem netto ponad 40% konsumowanych artykułów spożywczych (w tym np. pszenicy). W 2015 r. PKB Egiptu wyniósł 315,0 mld USD, a przychód na jednego mieszkańca (PPP) kształtował się na poziomie 10,882 USD. Prognoza PKB na 2016 r. wynosi 287,2 mld USD (Economist Intelligence Unit Country Report November 2016).

   Egipska gospodarka, dzięki drastycznym krokom podjętym przez rząd celem ograniczenia wydatków publicznych, powoli odzyskuje zaufanie instytucji międzynarodowych, o czym świadczy przyznanie kredytu wysokości 12  miliardów USD przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ma on zostać przeznaczony na wsparcie rządowego programu reform gospodarczych w takich obszarach jak ograniczenie subsydiowania paliw i energii, konsolidacja polityki fiskalnej, rozwój konkurencyjności.

   Głównymi problemami pozostają:

   - wysoki deficyt budżetowy, który w  2015 r. wyniósł  11,0% , - dług publiczny w 2015 rzędu 88,9% PKB – prognoza na 2016 r. 91,5%

   - inflacja na poziomie 10,4%, przy prognozie na 2016 r. 13,1%

   - niski poziom rezerw walutowych - 15,5 mld USD w 2015 r. i 20,2 mld na koniec 2016 r.

    

   PKB

    

   Dowodem na poprawę sytuacji makroekonomicznej Egiptu jest wzrost PKB w r.f. 2015/16  o 4,1%. Stąd podwyższono prognozy dla roku finansowego 2016/17 do 4,9%. Wskazuje to na wzrost zaufania do prezydenta Sisiego oraz jego ekipy gospodarczej zapowiadającej dalsze odchodzenie od subsydiów i przyciąganie inwestycji zagranicznych (FDI).

    

   Bilans płatniczy

    

   W r.f. 2015/16  bilans płatniczy Egiptu odnotował deficyt w wysokości 2,8 mld USD w porównaniu z nadwyżką 3,7 mld USD w analogicznym okresie 2014/15 (CBE).

    

   Rachunek obrotów bieżących

    

   Deficyt na rachunku obrotów bieżących w rf. 2015/16 wzrósł do poziomu 18,7 mld USD, w porównaniu z 12,1 mld USD w roku poprzednim. Przyczyną był głównie wzrost  deficytu handlowego, w związku ze spadkiem eksportu towarów z Egiptu o 3,5 mld USD do poziomu 18,7 mld USD. Za ten spadek odpowiada w głównej mierze zmniejszenie produkcji i spadek cen światowych ropy naftowej.

    

   Wymiana handlowa

    

   http://www.tpegypt.gov.eg/Statistics/Egyptian_%20sectors.pdf  

   Eksport – wartość eksportu w 2015 r. wyniosła 21,3, mld USD w porównaniu z 26,8 mld w 2014 r., co oznacza spadek o ponad 20%.  

   Import w okresie jw. – wartość: 74,4 mld USD w porównaniu z 70,9 mld w tym samym okresie 2014 r.; czyli wzrost o ponad 4 %.

    

   Waluta

    

   3.11.2016 Centralny Bank Egiptu podjął decyzję o upłynnieniu kursu funta egipskiego (LE). W efekcie banki handlowe zaczęły oferować dolary po kursie 13 LE za dolara, przy dotychczasowym kursie oficjalnym 8,8 LE za dolara. W następnych dniach kurs dolara rósł nadal osiągając na początku grudnia 2016 r. 17,5 LE za dolara. W związku z prognozowaną rosnącą inflacją nawet powyżej 20% utrzymanie takiego kursu wymiany może okazać się trudne.

    

   Dwustronna współpraca gospodarcza


    

   4.2. Handel zagraniczny.

    

   Według wstępnych danych w bilateralnej wymianie handlowej z Egiptem za 9 miesięcy 2016 roku Polska uzyskała dodatnie saldo o wartości 202 mln dol. USA, a obroty wyniosły 386 mln dol. USA. Dla porównania w tym samym okresie 2015 r. obroty wyniosły 373 mln USD, a saldo 207 mln USD. .

   Analiza danych wskazuje, że potencjał polskiego eksportu towarowego, w tym m. in. artykułów żywnościowych, jest wciąż znaczący. Np. eksport jabłek z Polski do Egiptu wzrósł z ok. 2,3 mln USD w 2014 r. do 8 mln USD w ciągu pierwszych 9-ciu miesięcy 2016 r..  Eksport polskich towarów do Egiptu w 2015 roku wyniósł 390,3 mln USD, a import z Egiptu 108,4 mln USD.

    

    4.3. Inwestycje wzajemne.

    

   Na koniec 2014 roku w Egipcie funkcjonowało 81 polsko-egipskich spółek, w których udział kapitału polskiego wyniósł 7 mln dol. USA. Większość joint-ventures prowadzi działalność gospodarczą w branżach usług, turystyki i nieruchomości, a kilka z nich ma charakter produkcyjny. Wartość inwestycji polskich firm w Egipcie plasuje Polskę na dalszej pozycji wśród inwestorów UE, niemniej przytoczone wielkości wskazują na umacnianie udziału polskich przedsiębiorców w rynku egipskim i postępujący proces umiędzynarodowienia ich działalności.  

   Zainteresowanie egipskich przedsiębiorstw rynkiem polskim wynika w części z ich globalnych strategii rozwojowych. W głównej mierze jednak powoływane w Polsce spółki mają na celu ułatwienia realizacji transakcji eksportowych i/lub importowych. Egipskie firmy działają głównie w takich sektorach jak usługi dla biznesu, materiałów budowlanych, ubezpieczeń i eksportu owoców.

    

   Dostęp do rynku


    

   5.1. Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług.

    

   Uwarunkowania w dostępie do rynku Egiptu – taryfowe i pozataryfowe - dla polskich produktów są identyczne jak stosowane wobec produktów innych państw Unii Europejskiej. Dostęp do rynku Egiptu dla towarów produkowanych w krajach UE jest uwarunkowany zapisami Umowy Stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Egiptem z 2001 roku, obowiązującej od 2004 roku, mającej na celu ustanowienie obszaru wolnego handlu między stronami umowy. Na mocy Umowy Stowarzyszeniowej wszystkie egipskie towary przemysłowe uzyskały bezcłowy dostęp do rynku unijnego, natomiast europejskie produkty uzyskują stopniowy dostęp do rynku egipskiego aż do całkowitej eliminacji taryf celnych i

   innych ograniczeń w 2019 roku. Stawki celne obowiązujące w imporcie towarowym do Egiptu są dostępne na stronie internetowej Egipskiego Zarządu Celnego – www.customs.gov.eg

   Import towarowy do Egiptu podlega podatkowi od sprzedaży w wysokości od 5% do 25% /importer egipski ma obowiązek rejestracji działalności oraz opłacania podatku importowego/.

    

   ograniczenia pozataryfowe w dostępie do rynku towarowego

    

   Każdy towar może być przedmiotem importu do Egiptu po opłaceniu wymaganego cła pod warunkiem, że nie jest on objęty zakazem importowym lub jego przywóz do Egiptu nie jest regulowany dodatkowo przepisami sanitarnymi, zdrowotnymi lub innymi ograniczeniami. W imporcie do Egiptu około 135 pozycji towarowych jest objętych obowiązkiem kontroli jakości przed zezwoleniem na ich wwóz na egipski obszar celny. Dla dokonania importu towarowego do Egiptu wymagane są: list przewozowy – konosament, świadectwo pochodzenia, faktura handlowa, deklaracja celna importowa, specyfikacja towarowa – lista załadowcza, certyfikat techniczny lub zdrowotny/sanitarny dla eksportu lub raport inspekcji importowej. Przykładem towarów objętych ograniczeniami pozataryfowymi są specjalistyczne i dietetyczne produkty żywnościowe, witaminy oraz farmaceutyki i pasze zwierzęce, które muszą być poddane procedurze uzyskania specjalnego zezwolenia wydawanego przez Ministerstwa Zdrowia, ważnego zazwyczaj do 5 lat.

   Import towarowy do Egiptu może być dokonywany wyłącznie przez firmę egipską, zarejestrowaną w Generalnej Organizacji Kontroli Importu i Eksportu /General Organization for Import and Export Controls – GOIEC/ podległej Ministerstwu Przemysłu i Handlu Zagranicznego.

    

   Zweryfikowane przez Komisję Europejską bariery w dostępie towarów do rynku Egiptu są specyfikowane jako:

   - opłaty i ograniczenia w eksporcie – Egipt stosuje opłaty i ograniczenia eksportowe z uwagi na inflację oraz w celu ochrony interesów krajowych konsumentów /ryż, marmur, granit i rudy metali są przedmiotem opłat eksportowych/;

    

   - ograniczenia sanitarne w imporcie drobiu i produktów drobiarskich w związku z ptasią grypą A1 – Egipt stosuje w imporcie ograniczenia niezgodnie ze standardami i zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt /OIE/ poprzez wprowadzanie 3 miesięcznego zakazu importu z wszystkich państw członkowskich UE w przypadku zgłoszenia ogniska ptasiej grypy /A1/ bez przestrzegania zasady regionalizacji oraz bez różnicowania między wysoko /HPA1/ i nisko /LPA1/ patogenicznymi wirusami A1. Ponadto administracja Egiptu wymaga, aby dla posiadania certyfikatu rytualnego halal każdego roku dokonywana była inspekcja, co jest działaniem nieuzasadnionym i nadmiernym.

    

   - ograniczenia sanitarne w imporcie wołowiny, baraniny oraz zwierząt żywych i materiału genetycznego w związku z zakażeniami BSE, wirusem Schmallenberga i wymogami halal – Egipt zezwala na import mięsa wołowego pochodzącego wyłącznie ze sztuk nie starszych niż 30 miesięcy, co jest niezgodne ze standardem OIE. Podobnie ograniczenie Egipt stosuje w imporcie baraniny z uwagi na TSE /gąbczastą encefalopatię/. Egipt nie przedstawił jednoznacznie czytelnych reguł w zakresie procedury, ubojni i wyposażenia dla uboju rytualnego halal oraz nie akceptuje certyfikatów zgodności w tym zakresie wydanych przez władze religijne w krajach eksportujących. Egipt stosuje ograniczenia w imporcie żywego bydła i materiału genetycznego z uwagi na występowanie wirusa Schmallenberga.

    

   - wymóg metkowania produktów tekstylnych – dekret ministerialny nr 770/2005 nakłada na eksporterów odzieży i obuwia obowiązek opatrzenia każdej sztuki importowanej do Egiptu etykietką informującą w j. arabskim o rozmiarze produktu, marce handlowej, nazwie firmy eksportera i importera, składnikach produktu, kraju pochodzenia produktu, sposobie przechowywania. Ograniczenie to zwiększa koszty produktu oraz opóźnia dostawy produktów, a ręczne przyszywanie etykietek przed wejściem produktu na obszar celny Egiptu jest kosztowne i czasochłonne. Poza tym umieszczanie nazwy importera na etykietkach jest problematyczne w kontekście globalnych sieci zaopatrzenia funkcjonujących w branży tekstylnej.

    

   ograniczenia w pozostałych obszarach współpracy

    

   Egipt eliminuje świadczenie usług przez przedsiębiorców zagranicznych w zakresie usług morskich, w budownictwie, transporcie lotniczym. Import towarowy do Egiptu może odbywać się wyłącznie za pośrednictwem egipskich firm brokerskich stanowiących w 100% własność obywateli Egiptu. Udział firm zagranicznych w przetargach publicznych może odbywać się poprzez egipskich przedstawicieli, zaś egipska firma jest w przetargu preferowana jeśli jej oferta przewyższa nie więcej niż 15% wartość najniższej oferty zagranicznej. Z warunków równej konkurencji wyłączone są sektory telekomunikacji

   ziemnej, produkcji i dystrybucji energii elektrycznej, dystrybucji gazu, transportu kolejowego, usług pocztowych – w sektorach tych w Egipcie operują państwowe monopole.

    

   specjalne ułatwienia w dostępie do rynku

    

   W Egipcie utworzone zostały specjalne strefy ekonomiczne /SEZ/ oferujące ułatwienia podatkowe dla podmiotów zagranicznych podejmujących działalność gospodarczą w SEZ. Utworzone zostały także strefy bezcłowe /Free Zones/, najczęściej w pobliżu lotnisk i portów, wobec których nie mają zastosowania ograniczenia w zakresie importu pod warunkiem eksportu ponad 50% produkcji firm.

    

   Przydatne linki i kontakty


    

   6. Przydatne kontakty i linki

   6.1. Administracja gospodarcza.

   Gabinet Premiera - www.cabinet.gov.eg

   Ministerstwo Przemysłu i  Handlu Międzynarodowego www.mfti.gov.eg

   Ministerstwo Rolnictwa - www.agr-egypt.gov.eg

   Ministerstwo ds. Elektryczności i Energii - www.moee.gov.eg

   Ministerstwo Finansów - www.mof.gov.eg

   Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego - www.mop.gov.eg

   Ministerstwo Turystyki - www.egypt.travel

   Ministerstwo Ropy - www.emp.gov.eg

   Ministerstwo Komunikacji i Technologii Teleinformatycznych - www.mcit.gov.eg

   Ministerstwo Obrony i Produkcji Zbrojeniowej- www.mmc.gov.eg

   General Authority for Investments - www.gafinet.org

   Central Bank of Egypt - www.cbe.org.eg

   Capital Market Authority - www.cma.gov.eg

   Cairo & Alexandria Stock Exchanges - www.egyptse.com

   Information Technology Industry Development Agency - www.itida.gov.eg

   Egyptian Commercial Service - www.ecs.gov.eg

   Central Agency for Public Mobilization & Statistics (CAPMAS) - www.capmas.gov.eg

   Customs Authority - www.customs.gov.eg

   Egyptian General Petroleum Corp. (EGPC) - www.egpc.com.eg

   General Authority for Export & Import Control (GOEIC) - www.goief.gov.eg

    

    

   6.2. Samorządy gospodarcze.

   Egyptian-Polish Businessman Association - http://epba-egy.com/

   Federation of Egyptian Industries - www.fei.org.eg

   Federation of Egyptian Chambers of Commerce - www.fedcoc.org.eg

   Alexandria Business Association - www.aba.org.eg

   Egyptian Exporters Association - www.expolink.org

   Egyptian Businessmen Association - www.eba.org.eg

   American Chamber of Commerce - www.amcham.org.eg

   German-Arab Chamber of Commerce - www.gerarcham.com

   British Egyptian Business Association - www.beba.com

   Italian-Arab Chamber of Commerce - www.cci-egypt.org

    

   6.3. Oficjalna prasa ekonomiczna.

   Al Ahram Al Iktisadi (tygodnik, nakład 10,000)

   Al Alam Al Yom (dziennik, nakład 25,000)

   Business Monthly (miesięcznik w j. angielskim publikowany przez Amerykańską Izbę

   Handlową, nakład 8,500)

    

   6.4. Oficjalne strony o charakterze ekonomicznym.

   Information and Decision Support Center (Think Tank) - www.idsc.gov.eg

   Egipski portal rządowy - www.egypt.gov.eg

   Egipski serwis informacyjny - www.sis.gov.eg

   Lista banków w Egipcie - www.cbe.org.eg/links.htm

   Economic Research Forum - www.erf.org.eg

   Egyptian Centre for Economic Studies - www.eces.org.eg

   9 lipca 2013 (ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2016)

   Drukuj Drukuj Podziel się treścią: