close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • EGIPT

 • Egipt

 •  

   Informacje o kraju


   

  1.1. Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, języki urzędowe.

   

  Egipt (oficjalna nazwa Arabska Republika Egiptu) położony jest w północno-wschodniej części Afryki (strefa czasowa: GMT+2) na powierzchni 1 mln km2, z czego 5% terytorium jest zamieszkałe i nadaje się pod uprawy. Poza deltą i doliną Nilu przeważają tereny pustynne. Najwyżej położony punkt to góra Św. Katarzyny - 2 629 m n.p.m., natomiast najniżej zlokalizowana jest depresja Qattara 133 m p.p.m.. Całkowita linia wybrzeża Egiptu to 2 450 km, z czego wybrzeże morza Śródziemnego rozciąga się pomiędzy Libią, a Strefą Gazy, a Morze Czerwone pomiędzy Sudanem, a Kanałem Sueskim.

  Stolicą Egiptu jest Kair, w którym mieszka szacunkowo 18-20 mln mieszkańców. Ważniejsze miasta to: Aleksandria (6 mln mieszkańców), Aswan, Asyut, Port Said, Suez, Ismailia.

  Egipt podzielony jest na następujące obszary geograficzne: Górny (Upper) Egypt (południowa część kraju), Central Egypt, North Upper Egypt, Greater Cairo, The Central Zone, The Delta, Alexandria and Matrouh. Administracyjnie dzieli się na 29 gubernatorstw: Ad Daqahliyah, Al Bahr al Ahmar (Red Sea), Al Buhayrah (El Beheira), Al Fayyum (El Faiyum), Al Gharbiyah, Al Iskandariyah (Alexandria), Al Isma'iliyah (Ismailia), Al Jizah (Giza), Al Minufiyah (El Monofia), Al Minya, Al Qahirah (Cairo), Al Qalyubiyah, Al Uqsur, Al Wadi al Jadid (New Valley), As Suways (Suez), Ash Sharqiyah, Aswan, Asyut, Bani Suwayf (Beni Suef), Bur Sa'id (Port Said), Dumyat (Damietta), Helwan, Janub Sina' (South Sinai), Kafr ash Shaykh, Matruh (Western Desert), Qina (Qena), Shamal Sina' (North Sinai), Sittah Uktubar, Suhaj (Sohag).

  Populacja Egiptu to około 94,8 mln mieszkańców (spis powszechny 2017). Przyrost naturalny wynosi ponad 2,5% rocznie. Największe grupy etniczne zamieszkujące kraj: Egipcjanie, Beduini (Arabowie), Nubijczycy.

  Arabski jest językiem oficjalnym. Kolokwialny arabski używany w Kairze jest bogaty w słownictwo o korzeniach koptyjskich, europejskich i tureckich. Język pisany znacząco różni się od mówionego. Współczesny standard arabskiego, oparty na gramatyce i słownictwie Koranu używany jest w radiu, telewizji, prasie i formalnych przemówieniach. Języki angielski i francuski są powszechnie używane w biznesie.

   

  1.2. Warunki klimatyczne.

   

  W przeważającej części kraju klimat pustynny, suchy. Gorące, suche lata, umiarkowane zimy. W Kairze (116 m n.p.m.) najgorętszy miesiąc to czerwiec (21-36 st. C, minimalna i maksymalna średnia dobowa temperatura), natomiast najchłodniejszy jest styczeń (8-18 st. C). Opady deszczu występują w grudniu średnio w wielkości 5 mm/m2.

   

  1.3. Główne bogactwa naturalne.

   

  Gaz ziemny i ropa naftowa są najważniejszymi surowcami naturalnymi jakimi dysponuje Egipt. W dalszej kolejności wymienia się również złoża fosforanów, manganu, wapienia, gipsu, ołowiu i cynku.

   

  1.4. System walutowy, kurs i wymiana.

   

  Funt egipski wymienialny jest bez ograniczeń w bankach oraz kantorach na wszystkie główne waluty świata.

  Waluta - funt egipski (Egyptian Pound – EGP, £E).

  1 EGP = 100 piastrów

  Kursy walut:

  · 17,60 EGP/USD

  · 20,39 EGP/EUR

  (Egipski Bank Centralny, www.cbe.org.eg, 7 listopad 2017)

   

  1.5. Religia.

   

  Znakomita większość Egipcjan to muzułmanie - 90% ludności. Koptowie stanowią około 9% ludności. Chrześcijanie innych obrządków to około 1% mieszkańców Egiptu.

   

  1.6. Infrastruktura transportowa (przejścia graniczne, lotniska, porty).

   

  Egipt dysponuje 73 portami lotniczymi z asfaltowymi pasami startowymi oraz 13 bez asfaltowej nawierzchni. Najważniejsze lotniska to: Kair, Aleksandria, Luxor, Aswan, Assuit, Port Said, Hurghada, Sharm El-Sheik, Taba, Marsa Alam, Al Alamain, St. Catherine. W kraju znajduje się 6 heliportów.

  Drogi w Egipcie (65 050 km, z czego 47 500 km to drogi asfaltowe, pozostałe to drogi utwardzone i polne) należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w świecie ze względu na ich stan techniczny jak również kulturę jazdy, a właściwie chaos komunikacyjny i nieprzestrzeganie podstawowych zasad ruchu drogowego. Długość linii kolejowych to 5 500 km.

  Komunikacja wodna opiera się na 3 500 km Nilu, kanałów w delcie Nilu i jeziorze Nasera oraz 193,5 km Kanału Sueskiego poszerzonego i pogłębionego na odcinku 72 km w 2015 r.. W Egipcie znajduje się 66 portów morskich; główne z nich to: Aleksandria, Ayn Sukhnah, Suez, Damietta, , Alexandria, Damietta, El Dekheila, Sidi Kurayr.

   

  1.7. Obowiązek wizowy.

   

  Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku w Egipcie po opłaceniu 25 USD. Na lotniskach wydawane są obecnie tylko wizy turystyczne, wyłącznie posiadaczom paszportów zwykłych (turyści indywidualni, uczestnicy zorganizowanych wyjazdów turystycznych i in.) Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy. Dopiero po wjeździe do Egiptu z wizą turystyczną można występować o wizę uprawniająca do pracy lub nauki. Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy dłużej niż wiza.

   

  1.8. Wykaz świąt państwowych.

   

  Piątek i sobota to dni weekendowe. Sklepy oraz punkty usługowe z wyjątkiem wszystkich banków otwarte są w weekendy (poza piątkami w godzinach południowych).

  Godziny urzędowania to: sektor prywatny 8:00 – 18:00

  sektor państwowy 8:00 – 16:00

  Święta państwowe

  Boże Narodzenie Koptyjskie - 7 stycznia

  Dzień Policji - 25 styczeń / Rocznica rewolucji z 2011 r.

  Koptyjski Poniedziałek Wielkanocny (Sham El Nessim) - 9 kwietnia

  Dzień Wyzwolenia Synaju - 25 kwietnia

  Święto Pracy - 1 maja

  Eid al-Fitr* (po Ramadanie) – 15, 16, 17 czerwca

  Dzień Rewolucji z 2013 r. - 30 czerwca

  Święto Narodowe - 23 lipca (rewolucja 1952 r.)

  Święto Ofiar (Eid al-Adha)* - 22, 23, 24, 25 sierpnia

  Święto Egipskich Sił Zbrojnych - 6 października

  Islamski Nowy Rok* - 12 września

  Urodziny Proroka (Moulid El Nabawi)* - 21 listopada

  * - dokładne dni świąt islamskich wskazywane są w oparciu o fazy księżyca i mogą ulec zmianie w stosunku do w/w – powyższe daty obowiązują w 2018 r.

   

   

   

   

   

   

  System administracyjny


   

  Po wydarzeniach społecznych zapoczątkowanych 30 czerwca 2013 r. Egipt znajduje się w fazie transformacji ustrojowej.  Bractwo Muzułamńskie, które de facto do 30.6.2013 rządziło krajem, zostało zdelegalizowane i uznane za organizację terrorystyczną. W wyborach prezydenckich, które odbyły się 26-28 maja 2014 r. zwyciężył generał Abdel Fattah Sissi. W okresie od 17 października do 2 grudnia  2015 r. odbyły się wybory parlamentarne.  W jednoizbowym obecnie parlamencie zasiada 596 posłów.

  Urzędujący prezydent prawdopodobnie będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach w 2018 r.

  2.1. Ustrój polityczny.

  W związku z przemianami politycznymi i odsunięciem od władzy prezydenta M. Mursiego w dniu 3 lipca 2013 r., władzę w Egipcie przejął prezydent (Adli Mansur) oraz rząd tymczasowy. Referendum konstytucyjne odbyło się 14-15 stycznia 2014 r. Za nową konstytucją opowiedziało się 98,1% głosujących (frekwencja wyniosła 38,6%). W myśl konstytucji, Egipt jest republiką parlamentarną, z zachowanym trójpodziałem władzy.

   

   

  2.2. Władza ustawodawcza.

  Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu wyłonionego w wyborach 2015 r. odbyło się 10 stycznia 2016 r. W związku z zawieszeniem obydwu izb parlamentu w 2012 r., kompetencje ustawodawcze należały do Prezydenta Egiptu, który rządził przy pomocy dekretów. W jednoizbowym obecnie parlamencie zasiada 596 posłów.

   

  2.3. Władza wykonawcza.

  Prezydent Sisi mianował 12.09.2015 r. na stanowisko premiera dotychczasowego ministra ds. ropy, inż. Sharifa Ismaila, po tym jak premier Ibrahim Mehleb podał swój gabinet do dymisji. Gabinet tworzy 32 ministrów (www.egypt.gov.eg). W 2017 r. doszło do przetasowań w składzie gabinetu – parlament zatwierdził zmiany 9 ministrów, w tym rolnictwa, zaopatrzenia, planowania, edukacji i szkolnictwa wyższego. Ministerstwo współpracy międzynarodowej połączone zostało z ministerstwem inwestycji.

   

  2.4. Struktura administracji gospodarczej.

  Podstawowymi podmiotami administracji gospodarczej w Egipcie są ministerstwa oraz agendy rządowe ds. gospodarczych. Funkcjonują również izby handlowe oraz izby przemysłowe, w których uczestnictwo jest nieobligatoryjne (najbardziej prężne to: Alexandria Business Association www.aba.org.eg , Egyptian Exporters Association www.expolink.org  Egyptian Businessmen Association www.eba.org.eg , American Chamber of Commerce www.amcham.org.eg , German-Arab Chamber of Commerce www.gerarcham.com , British Egyptian Business Association www.beba.com , Italian-Arab Chamber of Commerce www.cci-egypt.org , Egyptian Business Development Association www.ebda-egypt.org.  Podmioty zrzeszające podstawowe jednostki samorządowej administracji gospodarczej to Federation of Egyptian Industries www.fei.org.eg i Federation of Egyptian Chambers of Commerce www.fedcoc.org.eg . W Egipcie funkcjonuje egipsko-polskie stowarzyszenie biznesu pod nazwą: Egyptian-Polish Businessmen Association http://www.epba-egy.com .

   

   

  Gospodarka


   

   

  Egipt, posiadając ponad 94,8 miliona mieszkańców, jest  najludniejszym krajem arabskim.  Głównymi filarami gospodarki i zarazem źródłem dochodów wolnodewizowych kraju są: eksport ropy naftowej, opłaty za korzystanie z Kanału Sueskiego, turystyka oraz przekazy od egipskiej emigracji zarobkowej. Nadal istotną dziedziną gospodarki pozostaje rolnictwo, w którym oficjalnie pracuje ok. 17% zawodowo czynnej ludności. Egipt osiąga samowystarczalność w produkcji wielu artykułów rolnych oraz sezonowo dysponuje nadwyżkami eksportowymi. Jednocześnie jednak jest importerem netto ponad 40% konsumowanych artykułów spożywczych (w tym np. pszenicy).

  Egipska gospodarka, dzięki zdecydowanym krokom podjętym przez rząd celem ograniczenia wydatków publicznych, powoli odzyskuje zaufanie instytucji międzynarodowych, o czym świadczy przyznanie kredytu wysokości 12  miliardów USD przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ma on zostać przeznaczony na wsparcie rządowego programu reform gospodarczych w takich obszarach jak ograniczenie subsydiowania paliw i energii, konsolidacja polityki fiskalnej, rozwój konkurencyjności.

  Aktualne oceny agencji ratingowych (Moody’s, S&P, Fitch) określają ryzyko  na B3, B-, B z prognozą stabilną.

  Głównymi problemami pozostają:

  - wysoka inflacja na poziomie 30%

  - wysoki deficyt budżetowy, który w  2017 r. ma wynieść  10,8% 

  - dług publiczny w 2016 r. w wys. 111,2 % PKB – prognoza na 2017 r. 104 %, 2018 r. 97 %

   

  PKB

  Uwolnienie kursu wymiany walut w listopadzie 2016 r. spowodowało kilkudziesięcioprocentową dewaluację funta egipskiego. Wpłynęło to korzystnie na wzrost egipskiego eksportu, ale jednocześnie przyczyniło się do wzrostu inflacji do ponad 30% rok do roku. Ograniczenie konsumpcji i spadek inwestycji spowodował, że wzrost PKB w r.f 2016/17 osiągnął 3,8%, w porównaniu ze wzrostem 4,3%  w roku poprzednim.

   

  Bilans płatniczy

  Deficyt bilansu płatniczego Egiptu w 2017 r. zmniejszy się do 10,8% PKB w porównaniu z 12,1 % PKB w roku poprzednim.

   

  Rachunek obrotów bieżących

  W związku z ograniczeniem importu i wzrostem eksportu deficyt na rachunku obrotów bieżących spadnie w 2017 r. do 6% PKB z 8,9% PKB w roku poprzednim.  Według prognoz w 2018 nadal będzie spadał nawet do poziomu 2,3% PKB.

  Oprócz reformy, która ogranicza import towarów, jedną z głównych przyczyn korzystnego trendu są nowe odkrycia złóż węglowodorów, które w dużym stopniu ograniczą import paliw.

   

  Wymiana handlowa

  Eksport – wartość eksportu towarów z Egiptu w 2017 r. wyniesie ok. 24 mld USD w porównaniu z 20 mld w 2016 r., co oznacza wzrost o ok. 20 %.  

  Import – wartość importu towarów do Egiptu w 2017 r. wyniesie 53,8 mld USD w porównaniu z 56,7  mld w 2016 r. co oznacza spadek o ponad  5 %.

   

  Waluta

  3.11.2016 Centralny Bank Egiptu podjął decyzję o upłynnieniu kursu funta egipskiego (LE). W efekcie kurs funta gwałtownie spadł z 8,8 LE za 1 USD do 18 LE za 1 USD.W ciągu 2017 roku kursy walut były stabilne, w połowie roku doszło nawet do nieznacznej aprecjacji funta egipskiego.

  Zatrudnienie

  Według oficjalnych statystyk bezrobocie regularnie spada od 2013 r. W 2016 r. stopa bezrobocia wyniosła 12,5 %, w 2017 r. ma spaść do 10,4 %. 

   

  Dwustronna współpraca gospodarcza


   

  4.2. Handel zagraniczny.

  Według danych w bilateralnej wymianie handlowej z Egiptem, obroty w 2016 r. wyniosły 492 mln USD, z czego eksport polskich towarów wyniósł 370 mln USD, a import z Egiptu 122 mln USD. W 2017 r. wymiana handlowa zmniejszyła się znacząco. Według wstępnych danych do sierpnia 2017 r. wartość eksportu do Egiptu wyniosła 167 mln USD, podczas gdy w analogicznym okresie w 2016 r.  wynosiła  245 mln USD.

  Analiza danych wskazuje, że potencjał polskiego eksportu towarowego, w tym m. in. artykułów pochodzenia roślinnego oraz maszyn jest wciąż znaczący. Wartość eksportu artykułów pochodzenia roślinnego w 2016 r. wyniósł 93 mln USD, natomiast maszyn i urządzeń mechanicznych 66,8 mln USD.

   

   4.3. Inwestycje wzajemne.

   

  Na koniec 2014 roku w Egipcie funkcjonowało 81 polsko-egipskich spółek, w których udział kapitału polskiego wyniósł 7 mln dol. USA. Większość joint-ventures prowadzi działalność gospodarczą w branżach usług, turystyki i nieruchomości, a kilka z nich ma charakter produkcyjny. Wartość inwestycji polskich firm w Egipcie plasuje Polskę na dalszej pozycji wśród inwestorów UE, niemniej przytoczone wielkości wskazują na umacnianie udziału polskich przedsiębiorców w rynku egipskim i postępujący proces umiędzynarodowienia ich działalności.  

  Zainteresowanie egipskich przedsiębiorstw rynkiem polskim wynika w części z ich globalnych strategii rozwojowych. W głównej mierze jednak powoływane w Polsce spółki mają na celu ułatwienia realizacji transakcji eksportowych i/lub importowych. Egipskie firmy działają głównie w takich sektorach jak usługi dla biznesu, materiałów budowlanych, ubezpieczeń i eksportu owoców.

   

  Dostęp do rynku


   

  5.1. Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług.

  Uwarunkowania w dostępie do rynku Egiptu – taryfowe i pozataryfowe - dla polskich produktów są identyczne jak stosowane wobec produktów innych państw Unii Europejskiej. Dostęp do rynku Egiptu dla towarów produkowanych w krajach UE jest uwarunkowany zapisami Umowy Stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Egiptem z 2001 roku, obowiązującej od 2004 roku, mającej na celu ustanowienie obszaru wolnego handlu między stronami umowy. Na mocy Umowy Stowarzyszeniowej wszystkie egipskie towary przemysłowe uzyskały bezcłowy dostęp do rynku unijnego, natomiast europejskie produkty uzyskują stopniowy dostęp do rynku egipskiego aż do całkowitej eliminacji taryf celnych i

  innych ograniczeń w 2019 roku. Stawki celne obowiązujące w imporcie towarowym do Egiptu są dostępne na stronie internetowej Egipskiego Zarządu Celnego – www.customs.gov.eg

  Import towarowy do Egiptu podlega podatkowi od sprzedaży w wysokości od 5% do 25% /importer egipski ma obowiązek rejestracji działalności oraz opłacania podatku importowego/.

   

  ograniczenia pozataryfowe w dostępie do rynku towarowego

   

  Każdy towar może być przedmiotem importu do Egiptu po opłaceniu wymaganego cła pod warunkiem, że nie jest on objęty zakazem importowym lub jego przywóz do Egiptu nie jest regulowany dodatkowo przepisami sanitarnymi, zdrowotnymi lub innymi ograniczeniami. W imporcie do Egiptu około 135 pozycji towarowych jest objętych obowiązkiem kontroli jakości przed zezwoleniem na ich wwóz na egipski obszar celny. Dla dokonania importu towarowego do Egiptu wymagane są: list przewozowy – konosament, świadectwo pochodzenia, faktura handlowa, deklaracja celna importowa, specyfikacja towarowa – lista załadowcza, certyfikat techniczny lub zdrowotny/sanitarny dla eksportu lub raport inspekcji importowej. Przykładem towarów objętych ograniczeniami pozataryfowymi są specjalistyczne i dietetyczne produkty żywnościowe, witaminy oraz farmaceutyki i pasze zwierzęce, które muszą być poddane procedurze uzyskania specjalnego zezwolenia wydawanego przez Ministerstwa Zdrowia, ważnego zazwyczaj do 5 lat.

  Import towarowy do Egiptu może być dokonywany wyłącznie przez firmę egipską, zarejestrowaną w Generalnej Organizacji Kontroli Importu i Eksportu /General Organization for Import and Export Controls – GOIEC/ podległej Ministerstwu Przemysłu i Handlu Zagranicznego.

   

  Zweryfikowane przez Komisję Europejską bariery w dostępie towarów do rynku Egiptu są specyfikowane jako:

  - opłaty i ograniczenia w eksporcie – Egipt stosuje opłaty i ograniczenia eksportowe z uwagi na inflację oraz w celu ochrony interesów krajowych konsumentów /ryż, marmur, granit i rudy metali są przedmiotem opłat eksportowych/;

   

  - ograniczenia sanitarne w imporcie drobiu i produktów drobiarskich w związku z ptasią grypą A1 – Egipt stosuje w imporcie ograniczenia niezgodnie ze standardami i zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt /OIE/ poprzez wprowadzanie 3 miesięcznego zakazu importu z wszystkich państw członkowskich UE w przypadku zgłoszenia ogniska ptasiej grypy /A1/ bez przestrzegania zasady regionalizacji oraz bez różnicowania między wysoko /HPA1/ i nisko /LPA1/ patogenicznymi wirusami A1. Ponadto administracja Egiptu wymaga, aby dla posiadania certyfikatu rytualnego halal każdego roku dokonywana była inspekcja, co jest działaniem nieuzasadnionym i nadmiernym.

   

  - ograniczenia sanitarne w imporcie wołowiny, baraniny oraz zwierząt żywych i materiału genetycznego w związku z zakażeniami BSE, wirusem Schmallenberga i wymogami halal – Egipt zezwala na import mięsa wołowego pochodzącego wyłącznie ze sztuk nie starszych niż 30 miesięcy, co jest niezgodne ze standardem OIE. Podobnie ograniczenie Egipt stosuje w imporcie baraniny z uwagi na TSE /gąbczastą encefalopatię/. Egipt nie przedstawił jednoznacznie czytelnych reguł w zakresie procedury, ubojni i wyposażenia dla uboju rytualnego halal oraz nie akceptuje certyfikatów zgodności w tym zakresie wydanych przez władze religijne w krajach eksportujących. Egipt stosuje ograniczenia w imporcie żywego bydła i materiału genetycznego z uwagi na występowanie wirusa Schmallenberga.

   

  - wymóg metkowania produktów tekstylnych – dekret ministerialny nr 770/2005 nakłada na eksporterów odzieży i obuwia obowiązek opatrzenia każdej sztuki importowanej do Egiptu etykietką informującą w j. arabskim o rozmiarze produktu, marce handlowej, nazwie firmy eksportera i importera, składnikach produktu, kraju pochodzenia produktu, sposobie przechowywania. Ograniczenie to zwiększa koszty produktu oraz opóźnia dostawy produktów, a ręczne przyszywanie etykietek przed wejściem produktu na obszar celny Egiptu jest kosztowne i czasochłonne. Poza tym umieszczanie nazwy importera na etykietkach jest problematyczne w kontekście globalnych sieci zaopatrzenia funkcjonujących w branży tekstylnej.

   

  ograniczenia w pozostałych obszarach współpracy

   

  Egipt eliminuje świadczenie usług przez przedsiębiorców zagranicznych w zakresie usług morskich, w budownictwie, transporcie lotniczym. Import towarowy do Egiptu może odbywać się wyłącznie za pośrednictwem egipskich firm brokerskich stanowiących w 100% własność obywateli Egiptu. Udział firm zagranicznych w przetargach publicznych może odbywać się poprzez egipskich przedstawicieli, zaś egipska firma jest w przetargu preferowana jeśli jej oferta przewyższa nie więcej niż 15% wartość najniższej oferty zagranicznej. Z warunków równej konkurencji wyłączone są sektory telekomunikacji

  ziemnej, produkcji i dystrybucji energii elektrycznej, dystrybucji gazu, transportu kolejowego, usług pocztowych – w sektorach tych w Egipcie operują państwowe monopole.

   

  specjalne ułatwienia w dostępie do rynku

   

  W Egipcie utworzone zostały specjalne strefy ekonomiczne /SEZ/ oferujące ułatwienia podatkowe dla podmiotów zagranicznych podejmujących działalność gospodarczą w SEZ. Utworzone zostały także strefy bezcłowe /Free Zones/, najczęściej w pobliżu lotnisk i portów, wobec których nie mają zastosowania ograniczenia w zakresie importu pod warunkiem eksportu ponad 50% produkcji firm.

   

  Przydatne linki i kontakty


   

  6. Przydatne kontakty i linki

  6.1. Administracja gospodarcza.

  Gabinet Premiera - www.cabinet.gov.eg

  Ministerstwo Przemysłu i  Handlu Międzynarodowego www.mfti.gov.eg

  Ministerstwo Rolnictwa - www.agr-egypt.gov.eg

  Ministerstwo ds. Elektryczności i Energii - www.moee.gov.eg

  Ministerstwo Finansów - www.mof.gov.eg

  Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego - www.mop.gov.eg

  Ministerstwo Turystyki - www.egypt.travel

  Ministerstwo Ropy - www.emp.gov.eg

  Ministerstwo Komunikacji i Technologii Teleinformatycznych - www.mcit.gov.eg

  Ministerstwo Obrony i Produkcji Zbrojeniowej- www.mmc.gov.eg

  General Authority for Investments - www.gafinet.org

  Central Bank of Egypt - www.cbe.org.eg

  Capital Market Authority - www.cma.gov.eg

  Cairo & Alexandria Stock Exchanges - www.egyptse.com

  Information Technology Industry Development Agency - www.itida.gov.eg

  Egyptian Commercial Service - www.ecs.gov.eg

  Central Agency for Public Mobilization & Statistics (CAPMAS) - www.capmas.gov.eg

  Customs Authority - www.customs.gov.eg

  Egyptian General Petroleum Corp. (EGPC) - www.egpc.com.eg

  General Authority for Export & Import Control (GOEIC) - www.goief.gov.eg

   

   

  6.2. Samorządy gospodarcze.

  Egyptian-Polish Businessman Association - http://epba-egy.com/

  Federation of Egyptian Industries - www.fei.org.eg

  Federation of Egyptian Chambers of Commerce - www.fedcoc.org.eg

  Alexandria Business Association - www.aba.org.eg

  Egyptian Exporters Association - www.expolink.org

  Egyptian Businessmen Association - www.eba.org.eg

  American Chamber of Commerce - www.amcham.org.eg

  German-Arab Chamber of Commerce - www.gerarcham.com

  British Egyptian Business Association - www.beba.com

  Italian-Arab Chamber of Commerce - www.cci-egypt.org

   

  6.3. Oficjalna prasa ekonomiczna.

  Al Ahram Al Iktisadi (tygodnik, nakład 10,000)

  Al Alam Al Yom (dziennik, nakład 25,000)

  Business Monthly (miesięcznik w j. angielskim publikowany przez Amerykańską Izbę

  Handlową, nakład 8,500)

   

  6.4. Oficjalne strony o charakterze ekonomicznym.

  Information and Decision Support Center (Think Tank) - www.idsc.gov.eg

  Egipski portal rządowy - www.egypt.gov.eg

  Egipski serwis informacyjny - www.sis.gov.eg

  Lista banków w Egipcie - www.cbe.org.eg/links.htm

  Economic Research Forum - www.erf.org.eg

  Egyptian Centre for Economic Studies - www.eces.org.eg

  9 lipca 2013 (ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2017)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: