close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • NORWEGIA

 • Norwegia

 •  

   Informacje o kraju


   

                                                                                                                              

  1. Informacje ogólne
   1. Położenie geograficzne, obszar, ludność, stolica, języki urzędowe.

    Położenie geograficzne: Królestwo Norwegii jest  najbardziej na północ wysuniętym krajem Europy, zajmującym powierzchnię 323 779 km⊃2; (385 178 km⊃2; razem z archipelagiem Svalbard oraz wyspą Jan Mayen). Państwo posiada granicę lądową ze Szwecją, Finlandią i Rosją, liczącą blisko 30 tys. km linię brzegową oraz około 50 tys. przybrzeżnych wysp, z czego 2 tys. jest zamieszkanych. Charakterystycznym elementem norweskiego krajobrazu są fiordy, liczne rzeki i wodospady oraz lodowce.

    Stolica: Oslo, które zamieszkuje 670 tys. osób. Inne duże miasta: Bergen (280 tys.), Trondheim (190 tys.), Stavanger (133 tys.).  

    Ludność: Liczba ludności Norwegii wynosi 5,29 mln (dane na dzień 1 stycznia 2018 r.). W 2017 r. odnotowano wzrost populacji o  37 302 osoby. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 16 osób/km⊃2;. Migranci i urodzone w Norwegii dzieci imigrantów stanowią 17,3% ludności (916 tys. osób wg danych ze stycznia 2018 r.). 369 tys. osób to migranci pochodzący z innych państw EOG, z czego największą grupę stanowią obywatele Polski (98 tys.), Litwy (38 tys.) oraz Szwecji (36 tys.). Migranci spoza Europy to przede wszystkim obywatele Somalii, Syrii, Pakistanu, Iraku, Wietnamu, Filipin oraz Iranu. W Norwegii żyje ludność rdzenna (Saamowie) i pięć mniejszości narodowych (Kwenowie / norwescy Finowie, leśni Finowie, Romowie, Romani i Żydzi). Został im przyznany oficjalny status, a w związku z tym otrzymują prawne i finansowe wsparcie, by móc chronić i rozwijać swoje języki i kulturę.

    Językiem urzędowym jest norweski - język północnogermański blisko spokrewniony z językiem duńskim i szwedzkim. Obowiązują dwie odmiany języka norweskiego – wykształcony na podstawie wpływów języka duńskiego bokmål, którym posługuje się większość populacji oraz nynorsk, stworzony w XIX w. na podstawie dialektów norweskiej prowincji. W niektórych gminach regionów Troms i Finnmark pod względem statusu zrównany z językiem norweskim jest język lapoński (sámegiella). Poza tym w użyciu jest także język kweński. Powszechna jest znajomość języka angielskiego.

   2. Warunki klimatyczne.

    Pomimo północnego położenia, Norwegia ma łagodny klimat szczególnie na obszarach, które wystawione są na działanie Prądu Zatokowego. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec i lipiec, a najzimniejszymi styczeń i luty. Na północnych terenach kraju temperatury w miesiącach zimowych mogą dochodzić do – 40º C. Opady deszczu są częstym zjawiskiem, szczególnie na zachodzie kraju. Za kołem podbiegunowym występują zjawiska dnia i nocy polarnej. W Norwegii nie istnieją zagrożenia epidemiologiczne.

   3. Główne bogactwa naturalne.

    Norwegia posiada bogate złoża ropy naftowej oraz gazu ziemnego, a wydobycie tych surowców na Norweskim Szelfie Kontynentalnym odgrywa dominującą rolę w norweskiej gospodarce od lat 70-tych XX w. W 2017 r. wartość eksportu ropy wyniosła  288 mld NOK (tj. 24,8% całego eksport) i gazu  199 mld NOK (23, 7% całego eksportu kraju). Szacowane na 150 tys. ton, trzecie na świecie po Australii i Indiach, norweskie zasoby radioaktywnego toru mogą w przyszłości odgrywać dużą rolę jako potencjalny surowiec energetyczny. Na terenie Norwegii występują wapienie i granity, kraj posiada również w niewielkich ilościach zasoby miedzi, niklu, tytanu, ołowiu, srebra, cynku, rud żelaza oraz węgla kamiennego. Niemal cała energia elektryczna zużywana w kraju pochodzi z licznych hydroelektrowni.

    Istotną rolę w norweskiej gospodarce odgrywa morze i rybołówstwo oraz hodowla ryb na farmach (akwakultura). Gleby użytkowe zajmują 21% powierzchni Norwegii (ziemia uprawna 3%, lasy gospodarcze i pastwiska 18%), większość żywności jest importowana.

   4. System walutowy, kurs i wymiana.

    Walutą Norwegii jest korona norweska (NOK). Banknoty mają nominały 50, 100, 200, 500, 1000 NOK, a monety 1, 5, 10 i 20 NOK. W dniu 14.08.2018 r. kurs średni norweskiej korony do innych walut wynosił (dane za Norges Bank):

    1EUR = 9,52 NOK

    1USD = 8,35 NOK

    1PLN = 2,21 NOK

    Wymiana walut jest prowadzona w bankach, kantorach, hotelach i urzędach pocztowych. Większość banków jest czynna 8.15-15.30 od poniedziałku do piątku. Wymiany pieniędzy można również dokonywać w niektórych bankomatach (Minibank). Największą siecią kantorów wymiany walut w Norwegii jest FOREX. Bardzo powszechna jest płatność kartami płatniczymi, która coraz bardziej wypiera tradycyjną formę płatności gotówkowej.

   5. Religia

    W Norwegii działa kościół protestancki (ewangelicko–luterański, do 2012 r. było to  wyznanie oficjalne, w nowej redakcji konstytucji jest określany jako wspierany przez państwo). Do Kościoła norweskiego (Den norske kirke) należy około 80% populacji. Około 10% ludności jest członkami innych wspólnot wyznaniowych lub etycznych (Norweskie Towarzystwo Humanistyczne, Ruch Zielonoświątkowców, islam, Kościół Rzymsko–Katolicki, Wolny Kościół Luterański, Metodyści i inne), a 6,2% nie należy do żadnej wspólnoty. Polacy stanowią ok. połowę przedstawicieli wyznania rzymsko–katolickiego w Norwegii. W Oslo mogą brać udział w mszy świętej w języku polskim w katedrze św. Olafa (Akersveien 1), kościele św. Hallvarda (Enerhauggata 4) oraz w kościele św. Jana (Bredtvetveien 12). Msze święte w j. polskim są również odprawiane w innym większych miastach częstokroć przez polskich księży.

    1.6 Infrastruktura transportowa

    W Norwegii bardzo dobrze rozwinięta jest komunikacja powietrzna – większe i średnie miasta posiadają porty lotnicze. W pobliżu Oslo znajdują się dwa lotniska: główne Oslo Gardermoen (50 km od miasta) oraz Sandefjord Torp (oddalone o 110 km). Regularne połączenia z polskimi miastami mają Oslo, Bergen, Stavanger, Kristiansand, Haugesund, Ålesund i Trondheim. W Norwegii istnieje wiele płatnych dróg, tuneli i mostów, za jednorazowy przejazd płaci się od 15 do 150 NOK. Niektóre mosty, drogi i przeprawy promowe mogą być zamknięte w okresie od września do maja. Obowiązuje używanie świateł mijania przez cały rok oraz pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Sieć kolejowa liczy blisko 4100 km torów, w 60% jest zelektryfikowana. Największe przeładunki  porty to Bergen, Narvik, Kirkenes, Porsgrunn, Karmsund, Tønsberg,  Kristiansund i Oslo. Promy pasażerskie odpływają m.in. z Oslo i Kristiansand do Danii (Kopenhaga, Fredrikshavn, Hirtshals) i Niemiec (Kilonia). Z Bergen, Haugesund i Stavanger odpływają promy do Wielkiej Brytanii (Newcastle) i Danii (Hirtshals).

     

   6. Obowiązek wizowy / zasady tymczasowego i stałego pobytu

    Norwegia jest członkiem strefy Schengen, stąd nie wymaga wiz od obywateli polskich. Dokumentem upoważniającym obywateli RP do wjazdu do Norwegii jest paszport lub dowód osobisty. Przebywanie obywatela polskiego na terenie Królestwa Norwegii do 3 miesięcy nie wymaga rejestracji, jednak w przypadku podejmowania pracy należy stawić się w Urzędzie Podatkowym (Skatteetaten) celem weryfikacji tożsamości przed otrzymaniem przez pracodawcę pierwszej karty podatkowej. Wymagane jest również uzyskanie w Skatteetaten tymczasowego (D-nummer) lub stałego (personel numer) numeru personalnego niezbędnego dla funkcjonowania na norweskim rynku pracy i w kontaktach ze wszystkimi instytucjami norweskimi (polski odpowiednik PESEL).

    1.8 Wykaz świąt państwowych

    1 stycznia – Nowy Rok,

    Niedziela Palmowa,

    Wielki Czwartek,

    Wielki Piątek,

    Niedziela Wielkanocna,

    Poniedziałek Wielkanocny,

    1 maja – Święto Pracy,

    17 maja – Narodowe Święto Konstytucji,

    Wniebowstąpienie,

    Zielone Świątki,

    drugi dzień Zielonych Świątek,

    25 grudnia – Boże Narodzenie,

    26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

   

   

  System administracyjny


   

   2. System administracyjny

   

  2.1. Ustrój polityczny

  Norwegia jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa od 1991 r. jest król Harald V, urodzony w 1937 r., a jego następcą książę Haakon. Konstytucja Norwegii została uchwalona przez Zgromadzenie Konstytucyjne w Eidsvoll 17 maja 1814 roku i ze zmianami obowiązuje obecnie. Parlamentaryzm w Norwegii wprowadzono w 1884 roku. Władzę ustawodawczą sprawuje Storting (parlament), wykonawczą Król poprzez Radę Państwa (rząd), natomiast władzę sądowniczą niezawisłe sądy.

  2.2. Władza ustawodawcza

  Władzę ustawodawczą sprawuje wybierany co 4 lata norweski parlament - Storting. W skład Stortingu wchodzi 169 deputowanych reprezentujących obecnie 9 partii politycznych: Arbeiderpartiet (Partia Pracy, partia socjaldemokratyczna), Høyre (Partia Konserwatywna), Fremskrittspartiet (Partia Postępu), Kristelig Folkeparti (Chrześcijańska Partia Ludowa), Senterpartiet (Partia Centrum), Venstre (Partia Liberalna), Sosialistisk Venstreparti (Socjalistyczna Partia Lewicy), Miljøpartiet De Grønne (Partia Zielonych) oraz Rødt (Partia Czerwoni). Prezydium parlamentu składa się z sześciu osób, a deputowani pracują w kilkunastu tematycznych komisjach stałych. Parlament uchwala prawo Norwegii, zatwierdza budżet państwa, kontroluje rząd i administrację państwową. Wybory do Stortingu odbywają się w 18 okręgach wyborczych, których granice odpowiadają granicom fylke (okręg), a liczba mandatów określana jest w zależności od liczby ludności zamieszkującej okręg. Mandaty rozdziela się zgodnie z systemem przedstawicielstwa proporcjonalnego. Co osiem lat ponownie dokonuje się obliczenia liczby mandatów przypadających danemu okręgowi.

  2.3. Władza wykonawcza

  Konstytucja określa, że monarcha sprawuje władzę wykonawczą w Królestwie Norwegii, choć w istocie pełni on głównie funkcje reprezentacyjne i symboliczne, jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych. Stanowi ona również, że „Król wybiera Radę spośród norweskich obywateli upoważnionych do głosowania” (art.12), ale tradycja rządów parlamentarnych doprowadziła do tego, że Król jedynie zatwierdza skład wyłoniony przez większość parlamentarną. Członkowie rządu są jednocześnie deputowanymi do parlamentu. Premier kontrasygnuje wszystkie dekrety królewskie.

  W norweskiej praktyce politycznej częste są rządy mniejszościowe, które opierają się na współpracy w parlamencie z partiami popierającymi gabinet, lecz nie wchodzącymi w skład koalicji rządzącej. Taka sytuacja miała miejsce po wyborach parlamentarnych we wrześniu 2013 r. (koalicję rządzącą tworzyły wówczas Partia Konserwatywna - Høyre i Partia Postępu - FrP, które otrzymały parlamentarne poparcie Chrześcijańskiej Partii Ludowej - KrF i Partii Liberalnej - Venstre), a także obecnie po kolejnych wyborach parlamentarnych, które miały miejsce we wrześniu 2017 r. (w styczniu 2018 r. Partia Konserwatywna - Høyre i Partia Postępu - FrP zawarły umowę koalicyjną z Partią Liberalną – Venstre, która uzyskała kilka tek ministerialnych).

  2.4 Struktura administracji gospodarczej

  Administracja gospodarcza na szczeblu centralnym składa się z następujących ministerstw: Ministerstwo Finansów (Finansdepartamentet), Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa (Nærings- og fiskeridepartamentet), Ministerstwo Rolnictwa i Żywności (Landsbruks- og matdepartamentet), Ministerstwo Transportu i Komunikacji (Samferdselsdepartamentet), Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych (Arbeids- og sosialdepartamentet), Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii (Olje- og energidepartamentet) oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska (Klima- og miljødepartementet).

  Struktura lokalnej administracji gospodarczej odpowiada podziałowi terytorialnemu państwa. W Norwegii ustanowiono podział kraju na 19 regionów (fylke), w obrębie których wydzielono 426 gmin (kommune). Założeniem lokalnej samorządności jest to, by gminy przejęły jak najwięcej zadań publicznych i wykonywały je samodzielnie. Celem rządu premier Erny Solberg jest reforma samorządu, polegającą na zmniejszeniu liczby gmin oraz okręgów i poprawie ich funkcjonowania (reforma przewiduje zmniejszenie od 2020 r. liczby okręgów z 18 do 11 plus Svalbard oraz gmin z liczby 428 do 358). Gminy tworzą wydziały, które zajmują się kwestiami gospodarczymi, ich nazwy są zróżnicowane w poszczególnych gminach, jednak posiadają one podobne kompetencje.

   

  Reforma samorządowa - planowane połączenie regionów (województw):

  1. Troms i Finnmark,
  2. Nordland,
  3. Telemark i Vestfold,
  4. Buskerud, Akershus i Østfold (jako Viken),
  5. Aust-Agder i Vest-Agder (jako Agder),
  6. Sør-Trøndelag i Nord-Trøndelag (jako Trøndelag),
  7. Hedmark i Oppland (jako Innland),
  8. Hordaland i Sogn og Fjordane (jako Vestland),
  9. Møre og Romsdal,
  10. Rogaland,
  11. Oslo
  12. Svalbard

  2.5. Sądownictwo gospodarcze

  Najniższym szczeblem systemu sądowego jest rada arbitrażowa (forliksrådet), która rozpatruje jedynie sprawy cywilne. Jest to instytucja mediacyjna z ograniczoną władzą do orzekania wyroków. Głównym zadaniem jest ułatwienie stronom, poprzez mediacje lub wyrok, rozwiązania sprawy w prosty, szybki i tani sposób. Większość spraw wpływających do rady dotyczy niezgody w sprawach o długi, szczególnie związanych z zakupem towarów i usług. Rada arbitrażowa znajduje się w każdej gminie.

  W Norwegii sądem pierwszej instancji jest Tingsrett. Sprawy od których składa się odwołanie przekazuje się do sądu apelacyjnego – Lagmannsrett. Ostatnią instancją jest Sąd Najwyższy - Høyesterett. Rozpatrywanie spraw gospodarczych powierza się wymienionym sądom. W ich ramach nie ma specjalnych jednostek organizacyjnych (sądów gospodarczych).

  Ponadto w Oslo znajduje się również sąd pierwszej instancji – Oslo byfogdembete – który zajmuje się rozpatrywaniem spraw związanych m.in. z bankructwem, długami, kwestiami spadkowymi.

  Pozasądowe rozstrzyganie sporów w Norwegii odbywa się na podstawie ustawy o arbitrażu z 14 maja 2004 r. Instytut Arbitrażu i Rozstrzygania Sporów przy Izbie Gospodarczej w Oslo jest organem, który zajmuje się krajowymi i międzynarodowymi sporami gospodarczymi, handlowymi, z zakresu żeglugi oraz przemysłu off-shore/on-shore

   

   

  Gospodarka


   

  3. Gospodarka

  3.1 Charakterystyka sytuacji gospodarczej

  Norwegia jest wysokorozwiniętym, uprzemysłowionym krajem o otwartej gospodarce zorientowanej na eksport. Będąc jednym z najbogatszych państw świata, zajmuje czołowe pozycje w rankingach pod względem stopy życiowej, średniej długości życia, ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa i warunków mieszkaniowych.

  Gospodarka Norwegii nie została silnie dotknięta kryzysem finansowym, który nastąpił w Europie po 2008 r. Przez ostatnie parę lat na sytuację gospodarczą silny wpływ miał spadek ceny ropy, która z poziomu ponad 100 USD/baryłkę w I poł. 2014 r. obniżyła się nawet do 30 USD na pocz. 2016 r. i ustabilizowała w wysokości ok. 50 USD/bar. w 2017 r., a także obniżka cen gazu. Znaczący wzrost cen ropy w 2018 r. (72 USD/bar) będzie miał pozytywny wpływ na gospodarkę, o ile nie nastąpi ponowne odwrócenie trendów. Sprzedaż ropy naftowej i gazu stanowi blisko połowę wartości eksportu kraju. Znacząco zmniejszyły się inwestycje w sektorze naftowym, zarówno w Norwegii, jak i globalnie, co poskutkowało utratą pracy dla ok. 40 tys. osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach zajmujących się poszukiwaniami i wydobyciem węglowodorów, jak również w licznych firmach dostarczających sprzęt i usługi dla koncernów naftowych, zlokalizowanych głównie na zachodzie kraju, w okręgach Rogaland i Hordaland. W 2018 r. następuję  powolny powrót do sytuacji sprzed 2014 r. Sektor naftowy odrabia straty a firmy z nim związane poszukują nowych pracowników. W 2016 r. wartość eksportu ropy wyniosła 196 mld NOK (a gazu – 168 mld NOK. W 2017 r. wartość eksportu ropy wyniosła już 229 mld NOK, a gazu ziemnego 208 mld NOK.

  Wraz ze spadkiem cen surowców i dochodów Norwegii z ich sprzedaży, nastąpiło osłabienie waluty, które sprzyja eksportowi innych towarów, w tym branży ryb i owoców morza. Jest to tym istotniejsze, że w ostatnich latach malała konkurencyjność norweskiej gospodarki, ze względu na wysokie koszty i brak wzrostu wydajności.

  Wielkość nominalną PKB Norwegii w 2017 r. to 3 279,4 mld NOK. Zakładany jest wzrost PKB w  2018 r. o 1,9 % wzrost.

  Jak wynika z Labour Force Survey (LFS) zasoby pracy w Norwegii w II kw. 2018 r. wyniosły 2,80 mln osób, tj. 70% populacji w wieku 15-74 lat. Zatrudnionych było 2,69 mln mieszkańców kraju, a bez pracy pozostawało 109 tys. osób – stopa bezrobocia wyniosła 3,9%.  W I kw. 2018 r. stopa bezrobocia wśród imigrantów wyniosła 6,1% tj. 27 tys. zarejestrowanych było jako osoby bezrobotne z czego 9,5 tys. pochodziło z Państw UE z Europy Wschodniej.

  Średni roczny wzrost płac w Norwegii w 2017 r. wyniósł 2,3%. Średnie miesięczne zarobki brutto w 2017 r. wynosiły 44310 NOK dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.

  Celem operacyjnym polityki pieniężnej jest utrzymanie rocznej inflacji CPI na poziomie nie przekraczającym 2,5%, Wg. danych SSB roczny wskaźnik inflacji CPI w lipcu  2018 r. wyniósł 3%. w stosunku do lipca 2017 r.

  Tabela głównych wskaźników makroekonomicznych

   

  WYSZCZEGÓLNIENIE/ROK

  2016 mld NOK

  2017 mld NOK

  Konsumpcja prywatna

  1407

  1474

  Konsumpcja publiczna

  761

  790

  Inwestycje brutto:

  747

  784

  -w tym sektor ropy i gazu

  159

  149

  Export ogółem (włączając usługi)

  1052

  1148

  - w tym ropa naftowa i gaz

  371

  441

  Import ogółem (włączając uslugi):

  1013

  1082

  Produkt krajowy brutto:

  3112

  3279

  -w tym tzw. gospodarka lądowa

  2715

  2903

  Wzrost zatrudnienia (%)

  0,2

  1,1

  Stopa bezrobocia (%)

  4,7

  4,2

  Wzrost płac (%)

  1,7

  2.7

  Inflacja (%)

  3,6

  2,3

  Cena baryłki ropy (w NOK)

  379

  445

  Źródło: SSB.no, budżet państwa na 2018 r., dane w cenach bieżących

  3.2 Państwowy Fundusz Emerytalny Global

  Zyski państwa z sektora naftowego trafiają do Państwowego Funduszu Emerytalnego Global (Statens pensjonsfond utland) i w celu uniknięcia zbyt dużej zależności gospodarki kraju od wahań cen surowców energetycznych, są lokowane poza granicami kraju w akcje, obligacje i nieruchomości. W ostatnich latach spadają wpływy do Funduszu ze sprzedaży ropy i gazu, a rośnie rola zysku z obrotu akcjami, dywidend, obligacji i inwestycji w nieruchomości. Fundusz, będący jednym z największych sovereign wealth funds na świecie, jest zarządzany przez wchodzący w skład banku centralnego Norges Bank Investment Management (NBIM), który inwestuje głównie w Ameryce Płn. i Europie (odpowiednio 42% i 36% środków). Wartość rynkowa Funduszu wg stanu na 13.08.2018 r. wynosiła 8565 mld NOK a portfolio kształtowało się następująco: 64,6% akcje, 32,9% obligacje i 2,5% nieruchomości. Zgodnie z istniejącymi od 2001 r. wytycznymi polityki fiskalnej, do budżetu państwa może trafić maks. 4% wartości Funduszu (a od 2018 r. – 3%). Wykorzystanie przychodów z ropy naftowej szacuje się na 225,5 miliarda NOK w 2018 roku, co odpowiada 2,7 procentom kapitału Funduszu. Realny, bazowy wzrost wydatków fiskalnych szacowany jest na 1,7%.

  3.3 Handel zagraniczny

  Obroty w handlu towarami Norwegii z zagranicą wyniosły w 2017 r. 1544 mld NOK, z czego eksport stanowił 860 mld NOK (wzrost o 14,5%), import 684 mld NOK (wzrost o 8,8%), co oznacza, że nadal utrzymuje się pozytywne saldo, 176 mld NOK w 2017 r. Niemal połowę wartości norweskiego eksportu towarów stanowiły surowce naturalne: ropa naftowa (223 mld NOK, wzrost o 18,9% w porównaniu do 2016 r.) oraz gaz ziemny (203 mld NOK, wzrost o 26% r/r). Największym partnerem handlowym Norwegii jest Unia Europejska, do której trafia ok. 80% norweskiego eksportu i z której pochodzi blisko 2/3 importu. Norwegia była piątym co do wielkości partnerem UE w imporcie w 2017 r. (4% całkowitego przywozu poza UE) oraz 7. największym w przypadku eksportu UE (3% całkowitego eksportu poza UE). W eksporcie UE do Norwegii dominowały "maszyny i pojazdy", "chemikalia" i "inne wyroby gotowe", które łącznie stanowiły 80% eksportu UE do Norwegii. "Produkty energetyczne" stanowiły 52% importu UE z Norwegii. Biorąc pod uwagę bardziej szczegółową agregację "samochody" były najbardziej eksportowanym produktem UE do Norwegii, a "ropa naftowa" był głównym produktem importowanym do UE z Norwegii. Norwegia jest najważniejszym dostawca gazu ziemnego dla Europy Zachodniej. Głównymi unijnymi importerami norweskiego gazu są: Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Belgi. Prawie cały eksport norweski trafia do UE.

  Głównymi odbiorcami towarów w 2017 r. były: Wielka Brytania (177 mld NOK), Niemcy (130 mld NOK), Holandia (83 mld NOK), Szwecja (55 mld NOK), Francja (54 mld NOK), Belgia (40 mld NOK), Dania (39 mld NOK), USA (38 mld NOK). W imporcie  do Norwegii największy udział mają: Szwecja (78 mld NOK), Niemcy (75 mld NOK), Chiny (67 mld NOK), USA (46 mld NOK), Korea Południowa (46 mld NOK), Dania (36 mld NOK) i Wielka Brytania (32 mld NOK).

  Tabela: Import i eksport towarów, wg. regionów w mln NOK, Dane SSB

   

  Import

  Eksport

  Bilans Handlowy

   

  2016

  2017

  2016

  2017

  2016

  2017

  EFTA

  9 193

  10 878

  7 916

  7 720

  -1 277

  -3 158

  EU

  379

  402

  587

  695

  208

  293

  OECD

  475

  529

  653

  769

  178

  240

  Kraje rozwijające się

  118

  126

  68 235

  62 450

  -50 407

  -63 717

  Najmniej rozwinięte kraje (LDC)

  3 788

  3 999

  5 467

  3 316

  1 679

  -683

   

  3.4 Główne sektory gospodarki

  Norwegia jest trzecim co do wielkości eksporterem gazu ziemnego na świecie. Norwegia dostarcza około 25 procent unijnego zapotrzebowania na gaz. Produkcja ropy naftowej  pokrywa około 2 procent światowego popytu. Prawie cała produkcja ropy naftowej i gazu jest eksportowana. Około 95% norweskiego gazu jest transportowane przez sieć podmorskich rurociągów do innych krajów europejskich, a około 5% eksportuje się jako skroplony gaz ziemny (LNG). Łącznie ropa naftowa i gaz stanowią około połowę całkowitej wartości norweskiego eksportu  towarów. To sprawia, że ropa i gaz są najważniejszymi towarami eksportowymi w norweskiej gospodarce.

  Pomimo odczuwanych po 2014 r. trudności, sektor wydobycia ropy naftowej i gazu pozostaje najważniejszą gałęzią gospodarki norweskiej, jego udział w wytwarzaniu PKB wynosi 12%, odpowiada za 13% dochodów państwa oraz 36% wartości eksportu (uwzględniając także eksport usług). Bardzo istotną rolę odgrywa wysokorozwinięta branża usług dla koncernów naftowych – norweskie firmy dostarczają technologii na całym świecie, specjalizując się w działalności off-shore.

  Przewiduje się, że w latach 2018-2020 zwiększenie  inwestycji w nowe złoża wydobywcze. Prognozy z firm naftowych również wykazują wzrost inwestycje w działalność poszukiwawczą w 2019 roku. W 2019 roku oczekiwany jest 4 proc. wzrost inwestycji mierzonego cenami stałymi.

  Do głównych gałęzi sektora wytwórczego zaliczyć należy: produkcję maszyn przemysłowych i rolniczych, budowę statków i platform wiertniczych, produkcję papieru, wyrobów z metalu, chemikaliów, sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wymienione branże są silnie zorientowane na eksport, przy czym przemysł metalowy (szczególnie produkcja aluminium), chemiczny (nawozy sztuczne) i papierowy opiera swoją produkcję o lokalnie występujące surowce oraz relatywnie tanią energię produkowaną w hydroelektrowniach. Udział produkcji przemysłowej, produkcji energii elektrycznej i budownictwa w PKB kraju wynosi 14%, w tych sektorach pracuje 17% zatrudnionych.

  Na sektor usługowy, wypracowujący większość PKB, składa się głównie opieka zdrowotna, handel hurtowy i detaliczny, budownictwo, administracja publiczna, edukacja, transport, hotelarstwo i gastronomia, sektor finansowy.

  Udział rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa w PKB wynosi 1,3%, działy te zapewniają pracę dla 2,2% zatrudnionych. Szczególnie istotne są akwakultura (hodowla łososia i pstrąga) oraz rybołówstwo (połowy dorsza, makreli, śledzia, czarniaka i innych gatunków) – wartość ryb i owoców morza, wyeksportowanych w 2016 r. wyniosła 91,6 mld NOK, tj. zwiększyła się o 22% w porównaniu do 2015 r. Od czasu wprowadzenia embarga na import norweskich ryb do Rosji w 2014 r., największym ich importerem została Polska (9,7 mld NOK), ze względu na to, że w polskich zakładach ryby są przetwarzane i w większości wysyłane do krajów trzecich.

  3.5 Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze ekonomicznym

  Norwegia jest częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area - EEA), co oznacza włączenie w funkcjonowanie jednolitego rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, przy jednoczesnym utrzymaniu barier celnych w niektórych sektorach. Jest ponadto członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), Międzynarodowego  Funduszu Walutowego (IMF), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu (WTO), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD), Banku Rozwoju Rady Europy (CEB), Nordic Investment Bank (NIB), Nordic Development Fund oraz innych organizacji ekonomicznych.

  3.6 Relacje gospodarcze z UE

  Stosunki Norwegii z UE stanowią centralny element polityki zagranicznej państwa, ich fundamentem jest Porozumienie o utworzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego z 1992 r. Szczególne relacje z UE podkreśla obecny rząd Partii Konserwatywnej i Partii Postępu – utworzone zostało w nim stanowisko ministra ds. EOG i stosunków z UE, akcentowana jest potrzeba ściślejszej współpracy i włączania się Norwegii do procesów tworzenia europejskich strategii i polityk na możliwie najwcześniejszych etapach, by uwzględniały one norweskie interesy. Dla UE Norwegia jest piątym partnerem handlowym, do którego w 2016 r. wyeksportowano towary o wartości 48 mld EUR i z którego pochodził import o wartości 63 mld EUR. Wysokie są też obroty w handlu usługami – ich eksport z UE wyniósł 28 mld EUR, a import z Norwegii 16 mld EUR. Szczególnie ważne są dla Unii dostawy surowców energetycznych – w 2016 r. z Norwegii pochodziło 23% konsumowanego gazu (podczas gdy z Rosji 31%) i 12% importowanej ropy naftowej. Strona norweska jest również zainteresowana w eksportowaniu do UE energii elektrycznej, produkowanej w elektrowniach wodnych (obok już istniejących połączeń do Szwecji i Danii, trwają prace nad poprowadzeniem podwodnych kabli energetycznych do Wlk. Brytanii i Niemiec), prowadzi także bliski i aktywny dialog z UE w kwestiach arktycznych (m.in. w kontekście dostępu i wykorzystania surowców energetycznych). Norwegia importuje przede wszystkim maszyny i pojazdy oraz żywność, zaś w jej eksporcie do Unii, oprócz ropy, gazu, produktów przemysłu metalurgicznego i chemicznego, ważną pozycję zajmują ryby (blisko 6,7 mld EUR).

  W lipcu 2015 r. zakończyły się norwesko-unijne negocjacje dot. środków przekazywanych w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (w związku z zakończeniem okresu finansowania 2009-2014) na rzecz wyrównywania poziomu życia w państwach unijnych, objętych polityką spójności. W okresie 2014-2021 Norwegia przeznaczy na ten cel 2,8 mld EUR, co oznacza 11% wzrost w porównaniu do poprzedniego okresu finansowania, który w praktyce jest równoważny inflacji, jaka miała miejsce w UE. Środki te przeznaczone zostaną m.in. na rozwój technologii przyjaznych środowisku. Równolegle do nich prowadzone były rozmowy nt. kwot połowowych i dostępu norweskich ryb i owoców morza do rynku unijnego. W rezultacie rozszerzono dostęp na unijny rynek filetów rybnych, mrożonych makreli oraz śledzi świeżych i przetworzonych, co zwiększa możliwości przetwórstwa ryb w Norwegii.  

  Wyzwaniem w relacjach gospodarczych Norwegii z UE są dziedziny wyłączone z Porozumienia o EOG, tj. Art.19 i Protokół 3, dotyczące  produktów rolnych oraz przetworzonych artykułów rolnych. Liberalizacja rynku rolnego ze strony Norwegii postępuje bardzo powoli. Rynek ten jest chroniony wysokimi taryfami celnymi oraz znaczącym poziomem subsydiowania własnej produkcji, co Norwegia tłumaczy podwyżkami taryf celnych i kontekstem obowiązujących zasad WTO. Znaczącym echem odbiła się np. kwestia wprowadzenia ceł na niektóre rodzaje sera i mięsa od 2013 r. Po wygranych w 2013 r. wyborach partie prawicowe zapowiedziały zmniejszenie ochrony producentów rolnych, jednak jak dotąd polityka wobec importu żywności nie zmieniła się znacząco. Inne problematyczne kwestie: stosowany przez Norwegię zakaz połowów krabów śnieżnych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, odnoszący się też do statusu Svalbardu i egzekwowania praw przez Norwegię do tego archipelagu oraz krytyczne podejście UE do komercyjnego połowu wielorybów przez Norwegię.

  Norwegia popiera inicjatywę strategii Europa 2020, opracowanej z myślą o zapewnieniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego, przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym oraz tworzeniu miejsc pracy, którą docelowo w znacznym zakresie będzie musiała implementować do porządku krajowego jako część zobowiązań rynku wewnętrznego. Najważniejsze elementy i działania kierunkowe strategii wg Oslo to: znalezienie właściwej korelacji pomiędzy gospodarką wolnorynkową, efektywną konkurencją i systemem zabezpieczeń społecznych,  działania na rzecz usunięcia skutków kryzysu finansowego i gospodarczego w ramach EOG z równoczesnym, skutecznym zabezpieczeniem dalszego zrównoważonego rozwoju, promowanie tworzenia mocnych podwalin dla dialogu społecznego, przyjazne warunki na rynku pracy, poszanowanie dla standardów bezpieczeństwa, rozwój technologii przyjaznych dla środowiska naturalnego, promowanie aktywizacji zawodowej kobiet, a także racjonalnego rozdziału życia zawodowego i rodzinnego, perspektywa dalszego uczestnictwa w programach unijnych dot. kształcenia, badań i innowacji – w tym zakresie norweskie instytucje uczestniczą w programie Horizon 2020. Norwegia jest też zainteresowana we wprowadzeniu zasad wspólnego rynku cyfrowego.

   

   

  Dwustronna współpraca gospodarcza


   

  4. Dwustronna współpraca gospodarcza

  4.1. Gospodarcze umowy dwustronne

  Od wejścia Polski do UE 1 maja 2004 r. współpraca gospodarcza z Norwegią realizowana jest na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) wraz z poprawkami wprowadzonymi do niego po rozszerzeniu EOG o 10 nowo przystępujących państw (Protokół do EOG w sprawie rozszerzenia wszedł w życie 6 grudnia 2005 r.) oraz na podstawie podpisanej 14 maja 1973 r. umowy o wolnym handlu między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Królestwem Norwegii.  

  Nadal pozostają w mocy bilateralne umowy zawarte między Polską a Norwegią, których przedmiotu nie obejmuje kompetencja Wspólnot. Są to:

  • Umowa z 5 czerwca 1990 r. o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji.
  • Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego  opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz  Protokół do tej Konwencji, podpisane w Warszawie dnia 9 września 2009 r. (Dz.U.134 poz.899 z dnia 23.07.2010 r.)
  • Protokół zmieniający tę Konwencję, podpisany 5 lipca 2012 r., dotyczący sposobu opodatkowania wynagrodzeń z tytułu pracy na pokładach statków morskich eksploatowanych w transporcie międzynarodowym.

  W zamian za możliwość uczestnictwa w jednolitym rynku, Norwegia, Islandia i Liechtenstein wspomagają mniej zamożne państwa UE poprzez Mechanizm Finansowy EOG (MF EOG) i Norweski Mechanizm Finansowy (NMF). W ich ramach w latach 2004-2009 Polska otrzymała ponad 528 mln EUR, z których sfinansowano ponad 400 projektów z zakresu ochrony środowiska, dziedzictwa kulturalnego, ochrony zdrowia, badań naukowych, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W perspektywie finansowej na lata 2009-2014 dla Polski przeznaczono 578 mln EUR (534 mln EUR po uwzględnieniu kosztów zarządzania). Projekty były realizowane do 2017 r. W kolejnym okresie działania Mechanizmów Finansowych na lata 2014-2021 Polska otrzyma 809 mln EUR. Porozumienie (MoU) dot. wdrażania III. edycji Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 zostało podpisane w Warszawie w dniu 20 grudnia 2017 r.

  4.2. Handel zagraniczny

  Polska jest ważnym partnerem handlowym Norwegii – wg Centralnego Biura Statystycznego w 2017 r. uplasowała się na 10. miejscu w eksporcie norweskich towarów (wartość 18 mld NOK, 2,3% całego eksportu) i na 8. miejscu w imporcie (23mld NOK, 3,5% całego importu).

  Z kolei wśród partnerów handlowych Polski, Norwegia zajęła 20. miejsce zarówno w eksporcie jak i w imporcie.

  W handlu między Polską a Norwegią bardzo istotną rolę odgrywa sektor stoczniowy, gdzie pojedyncze transakcje o bardzo dużej wartości wpływają na zauważalne wahania wymiany w poszczególnych latach. Ze względu na spadek inwestycji w norweskim sektorze naftowym po 2014 r. i pogorszenie sytuacji firm dostarczających technologie dla tego sektora, wyraźnie zmalała także liczba zamówień na nowe jednostki i prowadzenie remontów w polskich stoczniach. Poza sektorem stoczniowym wyraźnie widać, że w imporcie z Norwegii główną rolę odgrywają surowce: ryby (po wprowadzeniu w 2014 r. przez Rosję embarga na import żywności z państw zachodnich, Polska stała się największym importerem norweskich ryb, o wartości 895 mln EUR w 2016 r.), nieobrobione aluminium i stopy żelaza, paliwa i produkcja przemysłu chemicznego. Z kolei eksport z Polski to poza produktami branży stoczniowej także materiały dla sektora budowlanego, urządzenia i maszyny, autobusy i ciężarówki.

  Na podstawie danych GUS dot. obrotów towarowe handlu zagranicznego Polski po trzech kwartałach 2018 r. r. nastąpił dynamiczny wzrost sprzedaży towarów do Norwegii (o blisko 12%) w stosunku do ubiegłego roku.

  Polsko-norweskie obroty towarowe

  w mln EUR

   

  2014

  2015

  2016

  2017

  I-IX 2018

  Dynamika I-IX 2017=100

  Eksport

  2 780,6

  2 461,3

  2 222,5

  2 362,8

  2001,5

  111,5

  Import

  2 309,0

  2 362,4

  1 894,3

  2 200,9

  1861,2

  109,8

  Obroty

  5 089,6

  4 823,7

  4 116,8

  4 563,7

  3682,7

   

  Saldo

  471,6

  98,9

  328,2

  161,9

  140,3

   

  Dane: GUS

   

  Dominujące pozycje w polskim eksporcie do Norwegii w 2017 r. stanowiły:

   

  • statki i łodzie, konstrukcje pływające – 18,6%
  • wyroby z żeliwa i stali – 11,7%
  • pojazdy nieszynowe oraz ich części i akcesoria – 11,6%
  • meble, pościel, materace, lampy, reklamy świetlne, budynki prefabrykowane – 8,3%
  • kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części – 5,2%
  • maszyny i urz. elektr. oraz ich części, rejestratory i odtwarz. dźwięku, obrazu i dźwięku, ich części i akcesoria – 4,8%
  • lokomotywy, tabor szynowy; osprzęt torów, urządzenia sygnalizacyjne – 4,4%
  • drewno i wyroby z drewna – 4,0%
  • paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji, substancje bitumiczne, woski

   mineralne – 3,8%

  • tworzywa sztuczne i wyroby z nich – 3,3%
  • produkty farmaceutyczne – 3,0%

    

  Dominujące pozycje w polskim imporcie z Norwegii w 2016 r. stanowiły:

  • ryby, skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne – 38,7%,
  • aluminium i wyroby z aluminium – 20,3%,
  • statki, łodzie oraz konstrukcje pływające – 9,8%,
  • paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji– 8,7%
  • żelazo, żeliwo i stal – 5,6%,
  • kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części – 2,2%.

  4.3. Inwestycje

  Wg danych NBP łączna wartość kapitału zainwestowanego przez firmy norweskie w Polsce wyniosła na koniec 2016 r. 1192 mln EUR. Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2015 r. funkcjonowało w Polsce 374 spółek z udziałem norweskiego kapitału. Wartość inwestycji tych firm wyniosła 984 mln PLN, co stanowiło 0,48% udziałów kapitału zagranicznego ogółem.

  Norweskie inwestycje w Polsce koncentrują się w budownictwie i usługach. Wśród największych inwestorów norweskich znajdują się: Aluko AS (producent szkła), Elopak (produkcja wyrobów gumowych i plastikowych), Euro Terminal AS (transport),  Firmus AS (nieruchomości), Gjovik Maskinering Og Montasje Utland A/S (motoryzacja), Istrail AS (transport), Jakob Hatteland bygg AS (wyroby elektryczne), Klaveness Skofabrikk (wyroby skórzane), Kongsberg Automotive (części zamienne do samochodów), Nevion (transport), „NO-PO” AS (art. spożywcze), Norgips (producent płyt gipsowo-kartonowych), Orkla Food (art. spożywcze), Qubus Hotel System (sieć hoteli), Wenaasgruppen AS (hotele i restauracje), Yara International ASA (sprzedaż hurtowa i detaliczna nawozów), bank DNB. Ponadto w spółki notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zainwestował norweski Państwowy Fundusz Emerytalny Global, wartość środków Funduszu w Polsce na koniec 2016 r. wynosiła 5,8 mld NOK w akcjach i udziałach, jest on także jednym z największych posiadaczy polskich obligacji skarbowych i bankowych o wartości 22,2 mld NOK.

  Największymi polskimi inwestorami w Norwegii są: LOTOS Exploration & Production Norge AS oraz PGNiG Upstream International, które posiadają udziały w licencjach wydobywczych ropy i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, aktywnie uczestniczą w kolejnych rundach licencyjnych i dokonują akwizycji udziałów, a także Solaris Bus&Coach S.A. (autobusy), Torpol S.A. poprzez spółkę Torpol Norge (wykonawca robót torowo-trakcyjnych).

  4.4 Współpraca regionalna

  Polsko-norweska współpraca regionalna odbywa się w ramach programu Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jest to w chwili obecnej dominujące narzędzie podejmowania kooperacji o tym charakterze. Współpraca regionalna między Polską a Norwegią ma również miejsce w ramach powołanej w 1993 r. w norweskim Stavanger organizacji Baltic Sea States Subregional Co-operation, skupiającej około 170 regionów z 10 państw Morza Bałtyckiego. Trzy polskie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie są członkami tej organizacji. Współpraca regionów skoncentrowana jest wokół zagadnień polityki morskiej, transportu i infrastruktury, Wymiaru Północnego oraz polityki spójności.

  W ostatnich latach zarówno skala, jak i zakres dwustronnej współpracy regionalnej uległa wyraźnemu zwiększeniu. Znaczna liczba norweskich regionów wypracowała robocze kontakty z władzami polskich województw: region Telemark współpracuje z województwem lubelskim, Akershus z województwem pomorskim, Østfold z województwem podlaskim, region Oslo z Miastem Stołecznym Warszawa, jak też m. Bergen, Oslo i Moss z województwem wielkopolskim..

  Współpraca polsko-norweska organizowana jest również na drodze lokalnych inicjatyw samorządowych. Przykładem jest nawiązana w ramach Związku Miast Bałtyckich umowa o współpracy na zasadach miast siostrzanych pomiędzy Gdynią a norweskim Kristiansand (podpisana 21.09.1991) oraz współpraca władz Gdańska z Trondheim. Zakres współpracy obejmuje wzajemne inicjatywy w dziedzinie ochrony środowiska, ochrony zdrowia, kultury, sportu i turystyki, popierania współpracy pomiędzy działającymi w obu miastach izbami przemysłowo-handlowymi. Umowy te wyrażają także zainteresowanie obu stron promocją inwestycji, jak również dotyczą wymiany informacji na temat życia obu miast.

  Na szczeblu samorządów jest także prowadzona współpraca miast zaprzyjaźnionych, np. pomiędzy Malborkiem a gminą Larvik, które złożyły wspólny projekt w ramach dofinansowania z Funduszu Wymiany Kulturalnej. Rozwijane są także kontakty pomiędzy miastem Narvik a Nowym Sączem, których inicjatorem była aktywna grupa polonijna zamieszkała w Narviku. W 2010 r. zapoczątkowano dialog pomiędzy miastami Słupsk i Fredrikstad oraz Nakło i Arendal, a w 2012 r. między Krakowem i Trondheim. Przykładami współpracy partnerskiej są również relacje Warszawy i Oslo, Warszawy i Bergen, Suwałk i Notodden, Krasnegostawu i Gjovik, Krosna i gminy Fjell oraz Węglińca i gminy Hå. Aktywna jest współpraca Związku Miast Polskich z norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych, jednym z jej efektów jest opublikowany w listopadzie 2014 r. raport o zatrudnieniu w sektorze samorządowym w Polsce, analizujący możliwości wykorzystania doświadczeń norweskich.

  4.5. Współpraca samorządów gospodarczych

  W 2011 r. z inicjatywy Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Oslo, powołana została Norwesko-Polska Izba Handlowa: http://www.npcc.no/ Po likwidacji WPHI w 2018 r. NPCC jest wspierane bezpośrednio przez ambasadę. Wraz z likwidacją WPHI powołano Zagraniczne Biuro handlowe (ZBH) w Oslo.

  Przedsiębiorstwa norweskie w Polsce zrzeszone są w Norweskim Forum Biznesu, które jest narodową sekcją w ramach Skandynawsko-Polskiej Izby Handlowej: http://www.spcc.pl/

  Ponadto z siedzibą w Gdańsku działa Polsko-Norweska Izba Gospodarcza. Jest to niezależna organizacja samorządu gospodarczego o charakterze non-profit powołana dla ochrony i reprezentowania interesów gospodarczych zrzeszonych w niej przedsiębiorców, a także stymulowania współpracy handlowej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Norwegii: Polish-Norwegian Chamber of Commerce: http://www.p-ncc.org/

   

  Dostęp do rynku


   

  5. Dostęp do rynku

  5.1. Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług.

   w odniesieniu do handlu artykułami przemysłowymi – Polska stając się członkiem Unii Europejskiej zachowała taki sam reżim w stosunkach handlowych z Norwegią, jaki obowiązywał przed akcesją, czyli pełną liberalizację wzajemnego handlu. Zasady, które zostały określone w   ramach Umowy o wolnym handlu Polska - EFTA, odzwierciedlały warunki umów o wolnym handlu, jakie UE zawarła z państwami EFTA (w przypadku Norwegii na wzór Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym), tzn. bezcłowy wzajemny dostęp do rynków.

  w  odniesieniu do handlu artykułami rolnymi - Polska przyjęła warunki handlu artykułami rolnymi przetworzonymi określone w Protokole 2 i Protokole 3 Umowy o EOG (brak pełnej liberalizacji handlu w tym obszarze). Został utworzony bezcłowy kontyngent dla UE obejmujący częściowo koncesje, jakie strona polska otrzymała jednostronnie od Norwegii. Dotyczy to handlu artykułami rolnymi nieprzetworzonymi.

  brak liberalizacji w odniesieniu do handlu artykułami rybnymi. Wzajemny handel UE-Norwegia został rozszerzony o kontyngent wynegocjowany w ramach rozszerzenia EOG. Dodatkowy kontyngent przyznany jest wszystkim członkom UE.

  5.2. Dostęp do rynku pracy. Świadczenie usług i zatrudnianie obywateli RP.

  Norwegia jest popularnym celem emigracji zarobkowej Polaków. Według oficjalnych danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) na dzień 01 stycznia 2018 r., opublikowanymi na pocz. marca 2018 r., Norwegię zamieszkiwało ok. 98 tys. imigrantów z Polski (a wraz z urodzonymi w Norwegii dziećmi – 110 tys.), co stanowiło ponad 12% liczby migrantów w Norwegii. Część Polaków nie rejestruje swojego pobytu i pracy, stąd rzeczywistą liczbę obywateli polskich w Norwegii można szacować na ok. 120 tysięcy. Liczba ta jest zmienna, głównie ze względu na przyjazdy na krótkie okresy oraz częstą rotację (zwłaszcza w firmach budowlanych), wzrasta ona w sezonie prac w rolnictwie i budownictwie.

  Na norweskim rynku pracy pod koniec 2017 r. było aktywnych ok. 65 tys. obywateli RP, zatrudnionych w budownictwie, produkcji przemysłowej, branży utrzymania czystości, opiece zdrowotnej. Ponadto ok. 20 tys. Polaków było zatrudnianych na kontraktach krótkoterminowych, głownie w sezonie letnim. Liczba bezrobotnych Polaków wynosiła w III kw. 2017 r. 6,9 % wobec 8,3% w III kw. 2016 r. (w kwietniu  2016 r. – 8.8 tys. osób, w grudniu 2016 r.).

  Atrakcyjność Norwegii jako miejsca pobytu i pracy, w tym wdrożone przez administrację rozwiązania, zachęcają do ruchów migracyjnych z Polski. Potwierdza to m.in. fakt zniesienia z dniem 1.05.2009 r. przepisów przejściowych w dostępie do norweskiego rynku pracy oraz wprowadzony 1.10.2009 r. i objęty daleko idącą liberalizacją system certyfikatów rejestracji pobytu dla obywateli państw UE/EOG oraz członków ich rodzin. System ten przekłada się na odmienny system rejestrowania polskich migrantów zarobkowych od stycznia 2010 r., w formule świadectw rejestracyjnych, jeśli pobyt przekracza 3 miesiące i wiąże się z pracą zarobkową. Pobyt do 3 miesięcy nie wymaga rejestracji przez Policję, jednak w przypadku podejmowania pracy należy stawić się w urzędzie podatkowym celem weryfikacji tożsamości przed otrzymaniem przez pracodawcę pierwszej karty podatkowej.

  Płace w Norwegii są jednymi z najwyższych na świecie. Dotyczy to w mniejszym stopniu robotników niewykwalifikowanych; większe dysproporcje uzyskiwanych dochodów stwierdzić można w przypadku pracowników posiadających szczególne uprawnienia i kwalifikacje zawodowe. Średnie miesięczne zarobki brutto w 2017 r. wynosiły 44.310 NOK dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Odnotowuje się wzrost liczby  Polaków z wyższym wykształceniem, o wysokich kwalifikacjach, decydujących się na podjęcie konkurencyjnego finansowo zatrudnienia (np. lekarze, farmaceuci, informatycy, inżynierowie). Nadal jednak występują przypadki dumpingu socjalnego, zwłaszcza w branżach zawodowych pozbawionych porozumień grupowych określających taryfikatory płacy minimalnej (np. branża  sprzątania). Administracja norweska coraz większą uwagę zwraca na walkę z nielegalnym zatrudnieniem i naruszaniem prawa pracy, które przejawia się w zaniżaniu lub opóźnianiu wypłaty wynagrodzenia, zmuszaniu do wydłużonej pracy, unikaniu płacenia podatków i składek, naruszeniach standardów BHP, itd. 

  Od lipca 2015 r. na terenie Norwegii obowiązuje stawka minimalnej płacy dla kierowców samochodów ciężarowych (158 NOK/godz.), którą władze wprowadziły motywując to troską o zapewnienie odpowiednich warunków pracy i płacy oraz równości konkurencji. Po zmianach z października 2015 r. nie dotyczy ona transportu międzynarodowego, ale jest stosowana w przypadku kabotażu i transportu kombinowanego (transport drogowy w Norwegii, który rozpoczyna się lub kończy transgranicznym transportem kolejowym lub morskim).

  Zauważalna jest inicjatywa samych Polaków, którzy coraz częściej stają się członkami związków zawodowych, w tym powstałego w 2014 r. związku Solidaritet Norge. W opinii pracodawców i związków zawodowych większość Polaków jest zmotywowana, zdyscyplinowana i prezentuje wysoki etos pracy.

  Osoby chcące prowadzić w Norwegii działalność gospodarczą lub świadczące usługi muszą  zarejestrować się w Centralnym  Rejestrze  Koordynacyjnym  dla  Podmiotów Prawnych (prowadzony przez Brønnøysundregistrene https://www.brreg.no/home/ ). Rejestracja jest bezpłatna, a po jej dokonaniu zostaje przydzielony 9-cyfrowy numer organizacyjny, którego należy używać we wszystkich dokumentach firmowych oraz w kontaktach z władzami. Bez numeru organizacyjnego nie można  np. otworzyć konta firmowego w banku ani zatrudniać pracowników. Niektóre rodzaje działalności wymagają, aby osoba odpowiedzialna za firmę uzyskała zgodę wydaną przez kompetentne władze norweskie. Dotyczy to instruktorów nauki  jazdy, lekarzy, fizjoterapeutów, audytorów, księgowych, prawników, maklerów giełdowych, maklerów obligacji, pośredników nieruchomości. Chcąc prowadzić biuro podróży należy uzyskać gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe pokrywające ewentualne, zaległe zobowiązania. Prowadzenie firmy cateringowej, kawiarni, restauracji wymaga uzyskania  zgody  od urzędu gminy, w której znajduje się lokal. Wcześniej należy uzyskać atest dla lokalu od Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet). Dodatkowo wymagane są specjalne pozwolenia od urzędu gminy na sprzedaż  lub serwowanie alkoholu. Licencje wymagane są również na działalność transportową: taksówki, transport medyczny (karetką), autobusy lub inne środki transportu publicznego. Firmy, w tym osoby  samozatrudnione, z szeroko pojętej  branży budowlanej są zobowiązane wystąpić do Norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) o specjalne identyfikatory.

  Informacje nt. prowadzenia działalności gospodarczej są dostępne między innymi na stronie: http://www.innovasjonnorge.no/en/start-page/invest-in-norway/doing-business-in-norway1/

   

  5.3. Nabywanie i wynajem nieruchomości

  Rynek obrotu nieruchomościami w Norwegii charakteryzuje się wysokim standardem usług. Większość nieruchomości jest sprzedawana za  pośrednictwem autoryzowanych agencji, które zapewniają kompleksową obsługę kupującego w trakcie całego procesu  zakupu, bez konieczności angażowania dodatkowego prawnika. Agencje nieruchomości ponoszą również odpowiedzialność za rozliczenia finansowe z tytułu nabycia nieruchomości oraz zarejestrowanie aktu własności  nieruchomości w centralnym rejestrze państwowym tzw. tinglysning. Dodatkowo informacja o nabyciu nieruchomości jest  umieszczana  w  rejestrze  prowadzonym przez Kartverket (Norweski Urząd Kartografii)  http://www.kartverket.no/en/Land-Registry-and-Cadestre/ . Prowizja agencji nieruchomości zależy od wartości przedmiotu zakupu. W przypadku wartości nieruchomości do  kwoty 50 mln NOK prowizja zwyczajowo kształtuje się na poziomie 1-2,5% ceny zakupu. Ponadto nabywający musi zapłacić podatek VAT wynoszący 25% ustalonej prowizji agenta. W przypadku  nabywania droższych nieruchomości, prowizja pobierana przez agencję jest zwykle mniejsza. Nabywca nieruchomości w Norwegii musi posiadać tutejszy numer identyfikacyjny (tymczasowy 'D-nummer' lub stały Fødselsnummer) lub numer organizacyjny w przypadku firmy. Numery personalne można uzyskać w urzędzie podatkowym prowadzącym rejestr ludności (Folkeregisteret) w miejscowości, w której znajduje się nieruchomość, po okazaniu wymaganych dokumentów potwierdzających tożsamość.

  W przypadku nabywania ziemi rolnej lub dużej nieruchomości na cele komercyjne konieczne jest uzyskanie odpłatnej licencji. Warunki otrzymania koncesji są takie same dla Norwegów jak i obywateli/firm zarejestrowanych na terenie UE, wniosek o uzyskanie koncesji składa się do urzędu gminy. Formularz można znaleźć na stronie https://www.landbruksdirektoratet.no/no/eiendom-og-skog/eiendom/konsesjon/skjema

  Niepodlegający w praktyce żadnym  ograniczeniom formalnym wynajem mieszkań/domów  wolnostojących w Norwegii jest bardzo drogi  –  cena  miesięcznego wynajmu zależy od lokalizacji oraz standardu wyposażenia lokalu. Najczęściej wynajmuje się mieszkania z podstawowym  wyposażeniem kuchni i łazienki, bez mebli lub wyłącznie z wbudowanymi elementami jak np. szafy. Oferta nieruchomości jest dostępna m.in. na stronie www.finn.no

  5.4. System zamówień publicznych

  Norweski system zamówień publicznych opiera się na międzynarodowych regulacjach zawartych w Porozumieniu w sprawie zamówień rządowych (GPA) Światowej Organizacji Handlu, umowie ze  Wspólnotami Europejskimi tworzącej Europejski Obszar Gospodarczy oraz  w umowach o strefach wolnego handlu zawieranych w ramach EFTA. System ten jest otwarty dla dostawców produktów i usług oraz wykonawców kontraktów na roboty z innych państw (brak dyskryminacji i poszanowanie zasady równego traktowania niezależnie od wartości finansowej kontraktów). Szczegółowe zasady i tryb udzielania  zamówień  publicznych reguluje Ustawa o Zamówieniach Publicznych Nr 69 z 16 lipca 1999 r. z późniejszymi zmianami  wraz z aktami wykonawczymi tj. Rozporządzeniem o Zamówieniach Publicznych Nr 402 z 1 kwietnia 2006 r. oraz Rozporządzeniem o Procedurach Zamówień Publicznych w Przedsięwzięciach Użyteczności  Publicznej Nr 403 z 1 kwietnia 2006 r. http://lovdata.no/dokument/NL/lov/1999-07-16-69

  Ustawę  stosuje się do udzielania zamówień publicznych przez jednostki administracji centralnej, regionalnej i gminnej, jednostki podlegające nadzorowi publicznemu, przedsiębiorstwa  państwowe  zaspokajające potrzeby o charakterze powszechnym oraz przedsiębiorstwa prywatne, którym udzielono koncesji dla działania w określonych sektorach użyteczności publicznej. Resortem odpowiedzialnym w kwestiach systemu rządowych zamówień publicznych jest Ministerstwo ds. Samorządu Terytorialnego i Modernizacji.

  Jednostką odpowiedzialną za zarządzanie elektronicznym systemem zamówień jest Dyrekcja ds. Zarządzania Publicznego i e-administracji (Direktoratet for forvaltning og IKT www.difi.no). Wszystkie przetargi, w których oczekiwana wartość kontraktu przekracza 1,1 mln NOK muszą być publikowane na stronie https://www.doffin.no/ . Jednocześnie, jeśli wartość kontraktu na dostawę towaru lub usług albo prace budowlane przekracza określone progi (informacja na ten temat: https://www.regjeringen.no/no/tema/naringsliv/konkurransepolitikk/offentlige-anskaffelser-/andre-kolonne/terskelverdier/id2522847/ ), to oferty przetargowe muszą być publikowane w Systemie Informacyjnym Europejskich Zamówień Publicznych - http://ted.europa.eu/TED/main/HomePage.do

  Przetargi o wartości kontraktu poniżej tych progów są zazwyczaj ogłaszane na portalach internetowych poszczególnych instytucji. Trzy główne tryby udzielania zamówień publicznych w Norwegii to: przetarg nieograniczony (åpen anbudskonkurranse), przetarg ograniczony (begrenset anbudskokurranse), przetarg z negocjacjami (konkurranse med forhandlingen). Wszyscy uczestnicy danego przetargu są informowani o jego wyniku, a protesty można zgłaszać w ciągu 10-14 dni. Podmioty trzecie muszą zazwyczaj oddzielnie wystąpić o wyniki przetargu. Jeśli protest nie został uwzględniony przez instytucję ogłaszająca przetarg, sprawę można wnieść do Rady ds. Skarg ws. Zamówień Publicznych (KOFA – www.kofa.no ).

  5.5. Ochrona własności przemysłowej i intelektualnej

  Za ochronę praw własności intelektualnej i przemysłowej w Norwegii odpowiada Urząd ds. Własności Przemysłowej https://www.patentstyret.no/en/ jako jednostka nadzorowana przez Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa. Urząd przyjmuje i bada zgłoszenia dotyczące wynalazków, znaków  towarowych i wzorów przemysłowych, orzeka w sprawach  udzielania praw ochronnych i ich rejestracji  oraz nadzoruje prowadzenie stosownych rejestrów. Uznanie przez Patentstyret wynalazku, znaku towarowego czy wzoru przemysłowego oznacza jego ochronę wyłącznie na terytorium Norwegii. Uruchomienie procedur rejestracyjnych przez Patentstyret wymaga, aby osoba/firma aplikująca, nieposiadająca miejsca stałego zamieszkania/siedziby na terytorium Norwegii, działała przez swojego reprezentanta lub przedstawicielstwo handlowe.

  5.6. Prowadzenie działalności gospodarczej

  Przy podejmowaniu działalności gospodarczej  na  terytorium Norwegii warto korzystać z informacji udostępnianych na stronach:

  https://www.brreg.no/  Centrum Rejestru Brønnøysund (Brønnøysundregistrene)

  Agencja  administracji rządowej odpowiedzialna za szereg krajowych systemów kontroli i rejestracji dla biznesu i przemysłu. Na stronie internetowej można odnaleźć szczegółowe wymogi na temat wstępnej  rejestracji działalności gospodarczej umożliwiającej otworzenie rachunku bankowego  przedsiębiorstwa oraz zatrudnienie pracowników, pozyskać formularze zgłoszeniowe dotyczące rejestracji firmy oraz zapoznać się z systemem tzw. opłat rejestracyjnych.

  https://www.altinn.no/en

  Portal uruchomiony przez Norweski Urząd Podatkowy, Norweski Urząd Statystyczny oraz Centrum Rejestru Brønnøysund. Użytkownicy Altinn mają możliwość wypełniania formularzy zgłoszeniowych oraz dokonania rozliczenia podatkowego bezpośrednio w portalu. Mogą korzystać również z własnych systemów informatycznych do transferu danych (m.in. w zakresie wynagrodzeń, księgowości). Portal zawiera informacje na temat rodzajów działalności gospodarczej, założenia firmy i jej rejestracji.

  Rodzaje spółek wg prawa norweskiego:

  • spółka AS (aksjeselskap) - prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółka ASA (allmennaksjeselskap) - publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • ANS (ansvarlig selskap) - spółki z nieograniczoną odpowiedzialnością (odpowiedzialność solidarna)
  • DA (delt ansvar) - spółki z nieograniczoną odpowiedzialnością (odpowiedzialność podzielona, w umowie spółki uzgodnią się, jaką część zobowiązań spółki ponosi każdy z udziałowców)
  • filia (NUF) - oddział firmy zagranicznej
  • własna działalność gospodarcza (enkeltpersonforetak)

  Informacje nt. poszczególnych form można znaleźć na stronie https://www.altinn.no/en/Start-and-Run-a-Business/Before-start-up/Choosing-an-organisational-structure-/

  *   Kwestie podatkowe

  Podatek CIT w Norwegii był w ostatnich latach obniżany i w 2017 r. wynosi 24%. Podstawowa stawka VAT wynosi 25%, na żywność i napoje obowiązuje stawka 15%, a VAT na usługi transportowe, hotelarskie i rozrywkę to 10%.

  Bardziej szczegółowe informacje:

  Norweski Urząd Podatkowy (Skatteetaten): http://www.skatteetaten.no/en/person/

   Informacje w języku polskim: http://www.skatteetaten.no/pl/International-Polska/

  Ze względu na dużą liczbę pracowników migrujących oraz polskich firm, w Norwegii powstało wiele firm świadczących w języku polskim usługi doradztwa podatkowego i prowadzenia księgowości dla przedsiębiorstw.

   

  Przydatne linki i kontakty


   

  6. Przydatne kontakty i linki

   

  6.1. Administracja gospodarcza

   

  Ministerstwo Finansów

  Adres: Finansdepartamentet, Akersgata 40,

  Postboks 8008 Dep, 0030 Oslo

  Tel: +47 22 24 90 90, Faks: +47 22 24 95 10

  E-mail: postmottak@fin.dep.no  http://www.regjeringen.no/nb/dep/fin.html?id=216  

   

  Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Rybołówstwa

  Adres: Nærings- og fiskeridepartementet, Kongens gate 8

  Postboks 8090 Dep, 0032 Oslo

  Tel.: +47 22 24 90 90,

  E-mail postmottak@nfd.dep.no   http://www.regjeringen.no/nb/dep/nfd.html?id=709   

   

  Ministerstwo Rolnictwa i Żywności

  Adres: Landbruks- og matdepartementet, Teatergata 9 (R6)

  Postboks 8007 Dep. 0030 Oslo l 

  Tel.: +47 22 24 92 50 Faks: +47 22 24 95 59

  E-post: postmottak@lmd.dep.no    http://www.regjeringen.no/nb/dep/lmd.html?id=627  

   

  Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii

  Adres: Olje- og energidepartementet, Akersgata 59

  Postboks 8148 Dep, 0033 Oslo

  Tel.: +47 22 24 90 90 Faks: +47 22 24 95 65

  E-mail: postmottak@oed.dep.no , http://www.regjeringen.no/nb/dep/oed.html?id=750

   

  Ministerstwo Klimatu i Środowiska

  Adres: Kongens gate 20, 0153 Oslo

  Postboks 8013 Dep, 0030 Oslo

  Tel: +47 22 24 90 90

  E-mail: postmottak@kld.dep.no            https://www.regjeringen.no/en/dep/kld/id668/

  Urząd podatkowy (Skatteetaten)

  http://www.skatteetaten.no/en/Person/   

  informacja w języku polskim: http://www.skatteetaten.no/pl/International-Polska/

  oddział w Oslo:

  Adres do korespondencji : Skatt øst Oslo Postboks 9200 Grønland 0134 Oslo

  Adres do wizyt osobistych: Schweigaards gate 17 0191 Oslo

  Tel.: +47 80080000, Faks: +47 22170860

   

  Urząd Celny (Tollvesenet)

  Adres: Schweigaards gate 15, 0191 Oslo Postboks 8122 Dep. 0032 Oslo

  Tel.: +47 22 86 03 00,

  E-mail: tad@toll.no , http://www.toll.no/en/corporate/

   

  6.2. Samorządy gospodarcze

   

  Izba Handlowa w Oslo

  Adres: Oslo Chamber of Commerce, Henrik Ibsensgate 100  0255 Oslo

  Tel: +47 22 12 94 00  Faks: + 47 22 12 94 01

  E-mail:  mail@chamber.no    http://chamber.no/

   

  Norwesko-Polska Izba Handlowa

  Adres: Norwegian-Polish Chamber of Commerce,

  Postboks Strandveien 50, 1366 Lysaker

  Tel: +47 950 83 269

  e-mail: ewa.burdon@npcc.no      http://www.npcc.no/

   

  Konfederacja Przedsiębiorców Norweskich (Næringslivets Hovedorganisasjon)

  Adres: NHO  P.O Box 5250 Majorstuen, 0303 Oslo

  Næringslivets Hus
  Middelthuns gate 27
  Majorstuen

  Tel: +47 23 08 80 00, Fax: +47 230 88 001

  e-mail: firmapost@nho.no       https://www.nho.no/

   

  Federacja Przedsiębiorców Virke

  Adres: Virke, PB 2900 Solli, 0230 Oslo

  Henrik Ibsensgate 90, Oslo

  Tel: +47 22 54 17 00

  e-mail: info@virke.no        https://www.virke.no/

   

  6.3. Prasa ekonomiczna

  Dagens Næringsliv http://www.dn.no/

  Portal E24: http://e24.no/

  Økonomi - dodatek do gazety Aftenposten http://www.aftenposten.no/okonomi/

   

  6.4. Oficjalne strony o charakterze ekonomicznym

  Portal o polityce europejskiej rządu: https://www.regjeringen.no/en/topics/european-policy/id1151/

  Bank centralny: http://www.norges-bank.no/en/

  Centralne Biuro Statystyczne: http://www.ssb.no/

   

  6.5. Zagraniczne Biuro Handlowe w Oslo

  Tel: +47 462 43 456

  Martalena Madej - kierownik biura

  e-mail: martalena.madej@paih.gov.pl

  norway.trade.gov.pl

   

   

  25 listopada 2013 (ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2018)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: